Zprávy - Obnovitelné zdroje
ASZ ČR kritizuje pozměňovací návrhy k novele energetického zákona, jež zpětně mění slíbenou podporu
Stanoviska ASZAsociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) kritizuje některé pozměňovací návrhy k novele energetického zákona. Jsou totiž v rozporu s českou i evropskou legislativou a retroaktivně mění slíbenou podporu pro provozovatele obnovitelných zdrojů. Předseda ASZ ČR Jaroslav Šebek se proto v souladu s názory členské základny obrátil v dopise na poslance a předsedy hospodářského a zemědělského výboru.Vyjádřil znepokojení nad tím, že se v novele na poslední chvíli objevují doplnění navržená vládou, která mohou mít zásadní…
Redakce KIS, 07.11.2024
Přebytky z agrovoltaiky využijí ke svému rozvoji obce. To je cílem dnes podepsaného memoranda Soběstačná obec 2030
Záměrem memoranda o spolupráci na projektu Soběstačná obec 2030 je rozvíjet a podporovat konkrétní praktická opatření pro energetické úspory v obcích. Dokument dnes v Českých Budějovicích podepsali zástupci ministerstev zemědělství, průmyslu a obchodu, životního prostředí a místního rozvoje spolu se Sdružením místních samospráv ČR, Agrární komorou ČR a s dalšími partnery. „V rámci projektu budou zemědělci hrát klíčovou roli při využívání agrovoltaiky jako technologie kombinující zemědělskou produkci s výrobou energie…
Redakce KIS, 23.08.2024
Agrovoltaika je nadějný systém, který ale musí mít svá pravidla a limity
STANOVISKA ASZLUKÁŠ SENFTAsociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) zaslala v první polovině července připomínky k návrhu vyhlášky o agrovoltaické výrobně elektřiny (AVE). Ta je v současné době v meziresortním připomínkovém řízení. Své připomínky směřovala ASZ ČR přímo na ministra životního prostředí Petra Hladíka. Projednávaná vyhláška staví na novele zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Ten umožňuje stavbu agrovoltaických výroben elektřiny. ASZ ČR již od počátku projednávání legislativy týkající se agrovoltaiky…
Redakce KIS, 15.07.2024
ASZ ČR: Malé bioplynové stanice potřebují předvídatelné podmínky a podporu
STANOVISKA ASZSněmovní hospodářský výbor bude tento týden projednávat LEX OZE III. Asociace soukromého zemědělství ČR požádala členy tohoto výboru o jasné řešení problematické situace malých bioplynových stanic (BPS), které byly uvedeny do provozu v roce 2013. Dále žádá o řešení nevyjasněných pravidel týkajících se daně za teplo vyrobené z bioplynu. Obě témata jsou podstatná pro modernizaci výroby obnovitelného bioplynu a pro flexibilní výrobu elektřiny.Jedná se o témata týkající se řady našich členů, kteří provozují menší bioplynovou…
Redakce KIS, 20.06.2024
Stamiliony do větru. Zemědělský holding s exministrem zainvestuje do turbín
Osm větrných turbín vedle dálnice a také solární parky na „béčkových“ polích. Holding Úsovsko chce vedle zemědělství hrát větší roli i v zelené energetice. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-stamiliony-do-vetru-zemedelsky-holding-s-exministrem-zainvestuje-do-turbin-241661Dálnici D35, která bude nejvýznamnější dopravní spojnicí severu Čech s Moravskoslezským krajem, mají lemovat desítky větrných turbín. Kromě společnosti ČEZ má v úmyslu část z nich postavit energetický outsider skupina Úsovsko, kterou řídí…
Redakce KIS, 15.12.2023
Pro zemědělské podniky je nereálné zavést rychlé úspory energií
Zemědělské podniky nemají příliš velký prostor pro rychlé úspory energií, protože hlavně v živočišné výrobě nelze omezit topení v budovách nebo chlazení hospodářských zvířat. Šetření by v takovém případě vedlo ke zhoršení životních podmínek zvířat a kvality potravin, sdělili ČTK zástupci firem. Podle ankety Agrární komory ČR firmám stoupají náklady na energie meziročně až o stovky procent. Majitelka podniku Agro Měřín Lucie Večeřová uvedla, že v zemědělské činnosti nelze například přerušit provoz dojírny, protože by to…
Redakce KIS, 10.11.2022
SDÍLENÍ ENERGIE SE SOUSEDY? STÁT UDĚLAL PRVNÍ KROK KE KOMUNITNÍ ENERGETICE
Česko je blíže ke vzniku takzvaných energetických společenství, která umožní svým členům sdílet mezi sebou energii ze společných zdrojů, například fotovoltaické elektrárny. Levnější zelená energie se tak dostane mezi více zájemců. Vznik těchto společenství umožní dlouho očekávaná novela energetického zákona, jehož návrh poslalo ministerstvo průmyslu a obchodu k připomínkování dalším resortům, úřadům a institucím. Obdobný zákon už funguje od loňského roku například v Rakousku, které komunitní energetiku chápe jako jeden…
Redakce KIS, 09.11.2022
S energetickým využitím biomasy bychom to neměli přehánět
Současné vysoké ceny energií odstartovaly poměrně logicky boom hledání alternativních zdrojů energie, například prostřednictví takzvaných obnovitelných zdrojů (OZE). Jedním z nich je a do budoucnosti má být biomasa, a řada obcí, podnikatelů i jednotlivých občanů také již na biomasu sází, a někteří za to získávají různé ekologické ceny. Cílené a intenzivní využívání biomasy k energetickým účelům je ale spíše cesta do pekel.Biomasa, ať již je to kompost, zemědělské produkty nebo dřevo jako suroviny vznikající přímo v životním…
Redakce KIS, 06.11.2022
MPO předložilo návrh novely na zakládání energetických společenství
Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vložilo do meziresortního připomínkového řízení návrh novely k možnosti zakládání energetických společenství a sdílení místně vyrobené elektřiny jejich členy. Ministerstvo o tom informovalo na webu. Zastánci komunitní energetiky návrh vítají, upozorňují však na ustanovení, které podle nich dává obchodníkům s energiemi možnost zabránit efektivnímu fungování společenství. Novela také zavádí ochranu sociálně zranitelného zákazníka."Tato novela umožní rozvoj takzvané komunitní energetiky,…
Redakce KIS, 06.11.2022
Biometanová stanice v Litomyšli zahájila zkušební provoz. „Zelený plyn“ bude vtláčet do plynárenské sítě, za rok ho vyprodukuje 1,7 milionu kubíků
Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl zahájilo zkušební provoz své nové biometanové stanice. „Obnovitelný zemní plyn“ vyrábí z bioplynu pocházejícího z odpadů živočišné a rostlinné zemědělské výroby a následně ho vtláčí do stávající plynárenské sítě Gasnet. Součástí projektu je i plnicí stanice na stlačený plyn (CNG) v přilehlém areálu v obci Dolní Újezd. Celou investici za více než 50 milionů korun realizovaly společnosti Hutira – Brno a Hutira green gas. V Česku se přitom jedná o vůbec první technologii výroby…
Redakce KIS, 01.11.2022
Na fotovoltaiku jsou připraveny dotace čtyři miliardy korun, brzdou je byrokracie
Odstartovaly dotace pro firmy na pořízení fotovoltaických systémů z Národního plánu obnovy. Na podporu energetické soběstačnosti a úsporu energií mají jít čtyři miliardy korun. Zájem loni výrazně ochabl zejména kvůli byrokracii spojené se žádostmi o dotaci.„Podpora obnovitelných zdrojů v čele s fotovoltaickými systémy je jedním z hlavních směrů, kterým se musíme vydat nejen v rámci snahy snižovat emise, ale také minimalizovat naši energetickou závislost na Rusku,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.Z dotace je možné…
Redakce KIS, 13.03.2022
Obce i kraje mohou opět žádat o dotace na ekologická auta, k dispozici je 100 milionů korun
Již podruhé mají obce, kraje i jejich příspěvkové organizace šanci žádat o dotaci na nákup vozidel na alternativní pohony. Rozdělovat se bude rovných 100 milionů korun z prostředků Národního programu Životní prostředí. Oproti loňské výzvě se mohou žadatelé těšit na vyšší dotace i zvýhodněnou půjčku, kterou mohou nově s dotací zkombinovat, nebo na dotaci k úhradě nákladů operativního leasingu. Příspěvek mohou stejně jako loni čerpat na elektromobily, plug-in hybridy, vozy na stlačený zemní plyn – CNG a zcela nově i na vozy s…
Redakce KIS, 02.11.2017