Jedlíci jsou na tom lépe

Velké vrhy, které jsou dnes požadovány, s sebou nesou jedno zásadní negativum. Aby prasnice vyhověla požadavkům všech selat, musí vyprodukovat mnohem více mléka. Aby byla podpořena snaha prasnice a aby byl zároveň připraven trávicí trakt selat na odstav, je v dnešním chovu nezbytné přikrmovat prestartery a startery už v době kojení.

Sele v době kojení spotřebuje jen velmi malé množství krmiva (200-250 g/sele). Přesto jde o velmi důležitý návyk. V dnešní době nejsou prestartery ničím novým, ale přesto často podceňovaným krokem. Chovatel totiž nezpozoruje prakticky žádný efekt na odstavovou váhu selat nebo rychlejší růst před odstavem. Přesto je ale z hlediska růstu v dalších fázích chovu velmi důležité naučit selata přijímat krmivo. Selata, která se to naučí mají následně v předvýkrmu o 10% vyšší přírůstky.
K tomu, aby se selata naučila prestartery přijímat, slouží několik poměrně jednoduchých kroků: příkrm by měl být zahájen už od 7. dne věku. Zpočátku je vhodné dávat jen polovinu misky a raději měnit obsah dvakrát nebo třikrát denně, aby byl stále čistý a čerstvý. Velmi důležité je umístění příkrmových misek. Měly by být v blízkosti žlabu prasnice, protože selata se učí tím, že napodobují prasnici. Vedle suchého krmiva je velmi důležitá také voda. Dobře dostupné a funkční napáječky jsou naprosto nezbytné.
Pokud se podaří přesvědčit selata aby jedla, prestartery se odvděčí chovateli nejen lepším překonáním odstavu, vyšším přírůstkem v předvýkrmu, ale také nižšími ztrátami selat před vlastním odstavem.

Zdroj: Swineweb.com

Redakce KIS, 17.02.2023

          zpět...