Národní dotace na polovině

Podle tiskové zprávy MZe se pro příští rok národní dotace výrazně zmenší. Rozpočet, který je na ně určený je přibližně poloviční, než kolik byl v posledních několika letech. „Výše národních zemědělských dotací pro příští rok vychází z aktuálních možností státního rozpočtu. Chceme ale v zemědělství i potravinářství zachovat všechny národní dotační programy jako doposud." řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Obzvlášť pro chovatele monogastrů je to velmi citelné, protože drtivá většina podpor pochází právě z národních dotací. Nákazový fond, z něhož je vyplácena podpora ozdravování a který tvoří páteř dotačního systému pro chovatele prasat, se prozatím scvrkl na 900 milionů korun. Přitom letos jen samotná prasata vyčerpají z nákazového fondu přibližně 680 mil. Kč.

Sněmovní zemědělský výbor při projednávání rozpočtu MZe sice doporučil jeho schválení, ale zároveň v doprovodném usnesení výboru požádal ministra zemědělství, aby během příštího roku hledal další prostředky na dorovnání národních dotací na letošní úroveň. Současná situace není nijak výjimečná. V minulosti byl už mnohokrát v době návrhu rozpočtu objem peněz výrazně nižší. Zatím se ho vždy podařilo navýšit na potřebnou úroveň.

Zdroj: MZe, PSP ČR

Redakce KIS, 04.11.2022

          zpět...