Čína opět staví obrovské prasečí mrakodrapy

Populace prasat v Číně opět roste. Jeden důvod: Čína staví velké průmyslové chovy prasat poblíž svých metropolí, čímž obrací dlouhodobou politiku přesouvání výroby do venkovských oblastí.

Nyní čínská vláda zjevně dává potravinové bezpečnosti přednost před masivními ekologickými problémy poté, co africký mor prasat ( ASF ) téměř o polovinu snížil obrovské čínské stádo prasat .

Největší světový spotřebitel vepřového masa chce zvýšit stavy o 200 milionů prasat vybudováním masivních průmyslových farem po celé zemi, aby se vrátily k produkci před vypuknutím afrického moru prasat v roce 2018.

Nové farmy na předměstích velkých měst jsou však spojeny s enormně vysokými náklady, protože jsou velké problémy s odpadními vodami a hnojem z farem ve vodě a v půdě.

Tyto ekologické problémy předtím přiměly vládu, aby v letech 2015 až 2017 přemístila nebo uzavřela mnoho farem do venkovských oblastí. Nyní se však na okraji Pekingu – stejně jako v mnoha dalších velkoměstech – staví četné velké farmy.

Mnoho výškových prasat se přestavuje

Prasečí mrakodrap v Číně

"Jsme klíčovým projektem pro stabilizaci nabídky masa v Pekingu," řekl Zu Sheng, majitel velké farmy Sifanghong Agriculture. Čínská společnost na výrobu vepřového masa New Hope Liuhe také staví v Pekingu vícepatrovou farmu, která bude produkovat 150 000 prasat ročně. Četné další farmy mají být také přestavěny a rozšířeny, hlásí pekingská městská vláda.

Zdá se, že čínská ústřední vláda považuje stabilizaci dodávek vepřového masa za zásadní pro potravinovou bezpečnost země poté , co čínská inflace v roce 2019 vyletěla do nebes uprostřed rekordních cen vepřového masa, domnívají se různí analytici . Aby byla zajištěna minimální zásoba v každém regionu, každá provincie a každá větší obec by měla v budoucnu produkovat určité množství vepřového masa .

Kvůli tomu roste výstavba gigantických vícepodlažních prasečích farem , řekl Zou Zhihong, manažer americké firmy Hog Slat se sídlem v Šanghaji. Masový chov prasat v blízkosti městských oblastí by však zvrátil předchozí kampaně na záchranu životního prostředí, které uzavřely více než 200 000 převážně malých farem v blízkosti hustě obydlených oblastí.

Obrovské závody blízko města – změna strategie

ASF snižuje produkci prasat v Číně.

"Je to jednoznačně korekce předchozích politik," řekl agentuře Reuters čínský ekonom Wang Lisheng a dodal, že "tvůrci politik se podle všeho z loňské krize poučili, že potřebují diverzifikovat riziko."

Očekává se, že oblast Pekingu, kde žije více než 20 milionů lidí, bude do roku 2022 produkovat kolem 890 000 prasat ročně. To by tam mohlo pokrýt desetinu potřeby vepřového masa . Vyplývá to z plánu pekingské městské samosprávy vypracovaného letos, uvádí agentura Reuters.

K dosažení těchto cílů vybrala městská vláda vhodná místa pro nové farmy a požadovala, aby společnosti prozkoumaly půdu, aby se zjednodušily těžkopádné postupy, které jsou běžně nutné k nalezení půdy pro chov prasat. Podobným vývojem procházejí i další velká města a průmyslové regiony.

Výroba se stále snižuje – dovoz na rekordních úrovních

Vepřové půlky visící na jatkách

Důsledky silné expanze chovů prasat jsou však zjevně ještě nějakou dobu pryč. V aktuální prognóze Rabobank předpokládá, že čínská produkce vepřového masa bude i v letošním roce nadále klesat – navzdory silnému růstu stavů chovných prasnic.

Výsledek: Čínský dovoz vepřového masa pokračuje v rekordech. Největší světový spotřebitel vepřového masa dovezl v dubnu rekordních 400 000 tun. To byl podle čínských celních úřadů nárůst o téměř 170 procent ve srovnání s předchozím rokem.

Jedním z důvodů obzvláště vysokých dovozů byly velmi nízké ceny v USA , které čínští kupci používali k zásobování levného masa, hlásí analytici. V březnu však již objem dovozu činil 390 000 tun a za první čtyři měsíce roku Čína nakoupila na světovém trhu kolem 1,35 milionu tun vepřového masa. To je téměř dvojnásobek oproti předchozímu roku.

Ceny vepřového opět klesají

Čínská prasata

Strmý růst cen čínského vepřového masa má však svůj dopad. Za prvé, čínští spotřebitelé kupují stále méně vepřového masa. Na druhou stranu čínský statistický úřad uvádí, že ceny vepřového masa v poslední době opět výrazně klesly.

Přesto je úroveň stále dvakrát vyšší než loni a mnohonásobně vyšší než v USA nebo v Evropě. USA by však mohly v budoucnu jako dodavatel selhat, protože mezi dvěma největšími ekonomickými zeměmi se rýsuje nový obchodní spor - kvůli sporům o Hongkong .

Čína každopádně pohrozila zastavením dovozu vepřového masa a dalších zemědělských produktů z USA. To by pravděpodobně dále podpořilo evropský dovoz. Evropský vývoz do Číny již v prvních 4 měsících roku vzrostl o 72 procent na 725 000 tun a pravděpodobně dosáhne nového rekordu v roce 2021, uvádí Evropská komise.

zdroj: https://www.agrarheute.com/markt/tiere/china-baut-riesige-schweine-hochhaeuser-570116?fbclid=IwAR1BTOiZcFdbY0hg_pKqW-XBelRAAl8eHGVrXTiBjfYfW_zQcUQ9nieCliE



Redakce KIS, 31.10.2022

          zpět...