Nové nařízení EU: Každý chovatel slepic se musí registrovat. Česko chce výjimky

Podle právního předpisu Evropské komise mají mít chovatelé povinnost registrovat na úřadě všechna svá zvířata. Týkat se to má například i jednotlivých chovů drůbeže na dvorcích. České ministerstvo zemědělství doufá, že bude moct chovy do 500 například slepic z povinnosti evidence vyjmout.

Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/465940-registrovat-se-ma-i-jedna-slepice-evropsky-predpis-chce-ministerstvo-zmirnit?campaignsrc=tn_clipboard

Právní předpis Evropské komise vyvolal vlnu nevole po celé Evropě. Například ve Slovinsku vznikla petice, která se proti němu vymezuje. "Evropské nařízení, které nařizuje evidenci kuřat na domácím dvoře, i když je na dvoře jen jedno kuře, je pro Slovinsko nepřijatelné," uvedla podle portálu caszazemljo.si iniciátorka petice Irena Rotarová. 


K už dříve schválenému právnímu předpisu stále nemají státy k dispozici prováděcí akt. Proto není určeno, jestli budou výjimky a jaká pravidla pro ně budou platit. "Prozatím zůstává v platnosti předchozí stav, kdy evidenci nepodléhají chovy do 500 kusů drůbeže, chovy produkující násadová vejce do 100 kusů a chovy s produkcí konzumních vajec neuváděných na trh (tedy tak, jak to bylo v době před AHL)," poznamenal pro TN.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. To by se mohlo změnit, pokud v prováděcím aktu pravidla výjimky určeny nebudou.

Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/465940-registrovat-se-ma-i-jedna-slepice-evropsky-predpis-chce-ministerstvo-zmirnit?campaignsrc=tn_clipboard


Redakce KIS, 03.07.2022

          zpět...