Vláda podceňuje situaci, potraviny letos zdraží o 30 %, varuje šéfka potravinářů

Inflace, válka na Ukrajině, energetická krize i vysoké ceny pohonných hmot. To vše přispívá i ke zdražování potravin v Česku. Podle prezidentky Potravinářské komory ČR Dany Večeřové letos zdraží až o 30 procent. Vláda ale na požadavky Potravinářské komory podle ní nereaguje. Mluvila o tom v pořadu Naše Česko.

Letošní zdražování potravin může být rekordní. Ceny pšenice na burze v Paříži atakují historicky rekordní maxima. Navíc Ukrajina či Rusko jsou důležitými světovými dodavateli také třeba kukuřice nebo olejnin… 

"Už po skončení covidu se objevovaly signály, že rostou ceny plastových obalů, kartonů, plechovek. Potom se k tomu přidružilo na podzim to, že zkrachovali někteří dodavatelé energií, a to zasáhlo potravinářský i zemědělský sektor," popisuje počátky zdražování prezidentka Potravinářské komory.

V minulém roce potraviny zdražily jen o 0,8 procenta. Letos zdraží až o 30 procent, varuje šéfka potravinářů. "Podle sektorů se náklady na výrobu potravin zvedly o 30 až 50 procent. U většího zpracovatele masa se náklady na výrobu jednoho výrobku zvedly v průměru o osm korun. A to se musí někde projevit, ten výrobce není schopen to absorbovat," podotýká Večeřová. 

Potravinářská komora v Česku zastupuje 90 % firem českého potravinářství. "Situace začíná být velmi kritická v surovinách. Vyvážíme 50 % pšenice, libanonští obchodníci jsou schopní nabídnout za pšenici mnohonásobně víc," říká Večeřová. Do budoucna tak může vzniknout palčivý problém s nedostatkem pšenice i v Česku.

Podle ní se ale Češi nemusí bát, že by Česko mělo nedostatek. "Máme potravin dost, ale určitě se situace projeví na cenách. Měli bychom mít vývoz nějakým způsobem kontrolovaný, třeba omezit nebo dávat vývozní povolení, aby nám tu zůstal dostatek pšenice pro naši potřebu," myslí si prezidentka Potravinářské komory.


Více na : Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/457583-zdrazovani-potravin-muze-byt-letos-rekordni-jak-to-vidi-sefka-potravinarske-komory?fbclid=IwAR21YJ9S7DJpo9tcswVX2Rkr5rNm4w8TgpYhcUFpsI34zJALwsG2_F1BaAU&campaignsrc=tn_clipboard


Redakce KIS, 22.03.2022

          zpět...