Čeká se boj o cenu potravin. Začíná už na českých polích

Napětí se dá čekat u stolu, kde licitují dodavatelé s obchodními řetězci o cenách potravin. V zemědělství totiž raketově rostou ceny hnojiv, krmiv i pohonných hmot.

Článek

Tuna ledku, jednoho z nejpoužívanějších hnojiv na českých polích, od loňského roku zdražila ze zhruba 5 tisíc na 17 tisíc korun. Stejné množství močoviny se prodávalo za 6 500 korun, dnes cena sahá k 28 tisícům. Ceny hnojiv jsou přímo závislé na cenách ropy a zemního plynu.

Enormně zdražily také krmné směsi pro prasata, skot nebo drůbež. Řepkový šrot se vyšvihl ze 6 na 12,5 tisíce korun za tunu, sójový šrot z 11 tisíc korun na 18 tisíc korun.

Zemědělcům dělají starosti i rostoucí ceny pohonných hmot, které prodražují jarní práce na poli. Moderní traktory nemají problém „sežrat“ 80 litrů nafty na sto kilometrů, což může znamenat další tisíce až desetitisíce korun v nákladech navíc. Někteří mají problém naftu vůbec sehnat.

Po energetickém šoku v posledních měsících roku je to pro zemědělce další rána. Například středočeský podnik Proagro Nymburk v posledním čtvrtletí loňského roku zaplatil za elektřinu a plyn, nutné pro vytápění a osvětlení tisíců prasat, nosnic a brojlerů v halách, o osm milionů korun víc, celkem 12,3 milionu. Nejvýrazněji, z jednoho na pět milionů, rostly náklady na plyn. Celkem 98 milionů, to znamená o dalších 16 milionů korun navíc, vydal za krmné směsi, které zdražily o pětinu.

Boj o cenu jídla

Letos dramatický nárůst cen vstupů pokračuje. Zemědělci a potravináři jsou z toho nervózní, někteří z nich začínají zoufale volat po omezení exportu některých komodit jako je pšenice. Její ceny mají rovněž vliv na růst cen krmiv. Jenže cenu pšenice určuje globální vývoj.

„Bez dotací bychom byli ve ztrátě. Jsme velký podnik a dostáváme se do situace, která v minulosti ohrožovala spíš drobnější a méně flexibilní farmy,“ říká místopředseda představenstva Zdeněk Mlázovský.

Podle něj je teď nutné vyjednat s obchodními řetězci a dalšími odběrateli navýšení výkupních cen. V současnosti už podobná jednání vedou i další podniky, a zřejmě se tak zopakuje pokus o inflační vlnu, která se přelila přes regály v obchodech už na sklonku roku.

„Vedeme intenzivní jednání s obchodními řetězci o navýšení cen vajec o 20–30 haléřů, abychom byli schopni kompenzovat ceny rozvozu. Dopravcům platíme v posledních dvou týdnech až o 8 korun na kilometr více,“ říká Mlázovský. „Pokud se to nepodaří, začneme dávat nosnice na jatka a propouštět lidi,“ dodal.

Podobně situaci vyhodnocuje Potravinářská komora ČR, která zastupuje největší mlékárny, masny i výrobce trvanlivých potravin v zemi. „Všichni potřebují dál zvyšovat ceny. Nebude to jednoduché, ale nutné,“ říká ředitel pro strategii Miroslav Koberna.

více na : Čeká se boj o cenu potravin. Začíná už na českých polích - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)


Redakce KIS, 15.03.2022

          zpět...