Ministr zemědělství po jednání krizového štábu: Pomůžeme lidem prchajícím před válkou. Zároveň ujišťuji, že zemědělství a potravinářství situaci zvládá

Pomoc lidem prchajícím před válkou na Ukrajině, připravenost sektoru na dopady konfliktu i plynulost výroby a zásobování obyvatel potravinami. Tato a další témata řešil dnes ráno krizový štáb Ministerstva zemědělství (MZe). Ministerstvo také spustí webovou stránku o možnostech pracovního uplatnění v zemědělství, potravinářství a lesnictví. Využít ji mohou i firmy nabízející práci válečným uprchlíkům z Ukrajiny.

„Chci vyjádřit plnou podporu lidem na Ukrajině, stojíme za jejími občany a jsme připraveni jim maximálně pomoci. Kromě přímé pomoci na místě, kterou koordinujeme v rámci vlády, ale samozřejmě řešíme i možné dopady v České republice. Musíme být připraveni také na vývoj v dalších týdnech. Je důležité mít zajištěnou plynulou produkci a distribuci potravin,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Ministerstvo proto monitoruje aktuální situaci v sektoru a v případě problémů je připraveno je řešit. Pracovníci MZe jsou v kontaktu se zemědělskými i potravinářskými svazy, jednotlivé firmy také prostřednictvím těchto svazů mohou Ministerstvu předat nabídky zaměstnání pro lidi, kteří před válečným konfliktem na Ukrajině utíkají. Řada firem je rovněž schopná poskytnout lidem i ubytování. Kapacity ubytování prověřuje MZe i u podřízených organizací.

„Pomoc uprchlíkům není jen poskytnutí azylu a zabezpečení základních životních potřeb. Nikdo z nás nyní neví, jak dlouho může situace trvat, proto je třeba těmto lidem nabídnout i práci. Nikdo nechce být závislý pouze na pomoci druhých, zajištění práce znamená zajištění alespoň nějaké jistoty v zoufalé situaci, do které se tito lidé dostali,“ uvedl ministr Nekula.

Na webu MZe bude spuštěna specializovaná stránka, kde lidé najdou základní informace k možnostem uplatnění v zemědělství, potravinářství i lesnictví. Firmy, které budou moci lidem z Ukrajiny práci nabídnout, zde najdou důležitá sdělení a kontakty. Pracovníci MZe jsou připraveni pomoci oběma stranám s propojením či vyřízením administrativy. Potřebné údaje budou k dispozici také v ukrajinštině a budou průběžně aktualizovány.

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Redakce KIS, 28.02.2022

          zpět...