Pivo bude dál zdražovat

Miloš Cihelka, Právo

Po zdražení piva na začátku letošního roku se musí jeho konzumenti připravit na další růst cen. Mohou být ale nižší než u některých jiných potravinářských výrobků, jež mohou zdražovat o více než deset procent. Ceny piva porostou postupně v průběhu roku.

„Pivo bude zdražovat jako jiné zemědělské komodity. Zdražení ale nebude tak velké, protože ceny piva u nás rostou kontinuálně a bude tomu tak i letos. Předpokládat se dá zvýšení cen v řádu jednotek procent,“ řekl Právu agrární analytik Petr Havel.

„Opět zdražují vstupy do výroby, tak předpokládáme, že se rozhodně budou zvedat ceny“, Michal Voldřich, svaz minipivovarů

„Nebude to primárně drahým chmelem, ale obecným růstem nákladů, jako je cena práce, energií, hnojiv či obalů. Do ceny se promítne také to, že pěstitelé chmele nově nemohou použít některé dosud používané chemické prostředky,“ dodal Havel.

Jeho slova potvrdil rovněž Michal Voldřich, prezident Českomoravského svazu minipivovarů. „Vzhledem k tomu, že i po Novém roce opět zdražují další vstupy do výroby, předpokládáme, že v letošním roce se rozhodně budou zvedat ceny našich výrobků. Nárůst cen bude postupný, ale může podle situace probíhat v průběhu celého roku,“ uvedl.

Plány tají

Jednotlivé pivovary zatím nechtějí své cenové záměry prozradit. „Naše cenová politika je součástí dlouhodobé strategie společnosti a jakékoli změny dopředu nekomentujeme,“ sdělil Právu mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.

Zdrženlivá ve vyjádřeních o budoucí cenové politice je společnost Pivovary Staropramen. Ta zdražila vybraná balená piva od ledna. „Hlavním důvodem byl znatelný nárůst cen některých klíčových vstupů, především pak obalů, surovin, energie a logistických nákladů. V průměru se cena vybraných balených piv pro naše obchodní partnery zvýšila zhruba o šest procent,“ řekla mluvčí firmy Denisa Mylbachrová.

Také Budvar zdražil v lednu svou produkci o tři procenta, Prazdroj zvyšoval ceny stejnou měrou už na podzim.

Heineken, který v Česku produkuje například značky Krušovice, Březňák, Starobrno či Zlatopramen, teď zvýšení cen neplánuje. „Nadále ale vývoj cen surovin, energií i dalších vstupů sledujeme. Co se týká dopadů aktuálního vývoje, snažíme se je minimalizovat skrze efektivitu našich procesů a zavádění nových technologií,“ prohlásila za společnost Dita Vašíčková.

 zdroj: Pivo bude dál zdražovat - Novinky.cz


Redakce KIS, 12.02.2022

          zpět...