Jsme evropská anomálie, všude se pomáhá hlavně malým farmám, říká zemědělec

Reforma přidělování dotací nezdraží potraviny ani nezruinuje chovy a výrobu českých potravin. Podle zemědělce Jana Štefla je to jen strašení a změna je nutná, protože systém dnes nahrává největším skupinám.

„V Evropské unii je Česká republika opravdu anomálií, kde velké podniky v průměru dostávají o dva tisíce korun více na hektar,“ (myšleno oproti zemědělcům s méně než dvěma tisíci hektary – pozn. red.) říká v rozhovoru pro SZ Byznys Jan Štefl, místopředseda Asociace soukromého zemědělství, který s rodinou hospodaří na Vysočině.

Za to podle něj může dotační systém, v němž se mnohdy menším farmám vůbec nevyplatí žádat o investiční dotace. Miliardy si tak rozdělují především největší podniky.

Vychýlení dotačních příjmů směrem k největším podnikům vypovídají data Ústavu zemědělské ekonomiky a informací. Zpochybňovala je Agrární komora a Zemědělský svaz, ale Ministerstvo zemědělství potvrdilo jejich správnost.

Podle Štefla reforma, platná od roku 2023 do roku 2027, výkyvy v dotacích narovná. Aby si zemědělci vynahradili výpadek v dotacích, budou muset sázet meziplodiny, zakládat biopásy nebo hospodařit ekologicky. Zemědělec také odmítl, že by měly v jejím důsledku zdražit potraviny.

O konečné podobě reformy se však bude ještě jednat, ve středu v 16 hodin se zemědělci sejde premiér Petr Fiala.

více na : Jsme evropská anomálie, všude se pomáhá hlavně malým farmám, říká zemědělec - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)


Redakce KIS, 08.02.2022

          zpět...