Vepřové za elektromobily

Evropská unie zkoumá, do jaké míry narušují dotace výrobcům elektromobilů rovnou soutěž. Čínské automobilky totiž dostaly od vlády výrazné subvence a Evropa se proto obává nekonkurenceschopnosti svých výrobců. A jak se tahle zpráva týká vepřového masa? Evropská komise předběžně navrhla cla na čínské elektromobily ve výši 38,5 %. Čína, která si to nehodlá nechat líbit, odpovídá stejným vyšetřováním u vepřového masa. Hrozí tím, že na něj uvalí vyšší clo. To by způsobilo, že se vepřové maso z EU stane na čínském trhu ještě méně konkurenceschopné, než je dnes a vývoz ještě dál klesne.

I bez toho v posledních třech letech vývoz do Číny výrazně klesal. Bylo to dáno především rychlým zotavením čínské produkce vepřového po epidemii afrického moru prasat a následně rychlého růstu nákladů u evropských producentů. Tyto dvě okolnosti snížily export do Číny ve srovnání s rekordním rokem 2021 na pouhých 30 %. Pravdivější by ale bylo říkat, že se vývoz vrátil zpět přibližně na úroveň z let před AMP.

Přesto by další ztráta trhů byla pro chovatele velmi nepříjemná. Do Asie totiž míří obrovské množství vedlejších produktů, jako jsou nožičky, rypáčky či ouška, tedy produktů, pro které je v EU minimální uplatnění.

Paradoxně o přehodnocení cel, které plánuje EU, žádají i výrobci automobilů. Téměř čtvrtinu dílů totiž nakupují z Číny a obávají se odvetných opatření. Je tedy otázkou, komu by skutečně zavedení cel na elektromobily prospělo.



Zdroj: Swineweb.com

Redakce KIS, 21.06.2024

          zpět...