Když politici v Americe rozhodují...

Politici mají ambice zasahovat do ekonomických a obchodních otázek všude na světě. Společné je navíc také to, že jejich erudice je přinejmenším pochybná. Ukázkou toho, jak takový zásah může vypadat, jsou překvapivě Spojené státy americké - a konkrétně Kalifornie. V obzvláštní oblibě mají otázky spojené s welfare. Ty jsou na pohled líbivé a "rozumí tomu každý". Na začátku letošního roku tak začalo platit takzvané opatření 12, které schválil kalifornský parlament v roce 2018. Pod tímto názvem se skrývá zákon, který požaduje, aby veškeré maso prodávané v Kalifornii (bez ohledu na to, kde bylo vyprodukováno), pocházelo z chovů, kde mají prasnice k dispozici alespoň 24 čtverečních stop (7,31 m2). Vzhledem k tomu, že jde o prodej, musí se přizpůsobit všichni chovatelé, kteří do tohoto nejbohatšího státu USA dodávají.

Od zavedení zákona se projevil velmi výrazný výsledek - prakticky veškeré vepřové maso v Kalifornii zdražilo a některé produkty dokonce až o 41 %. Navíc je celá řada středních chovatelů v okolních státech v obrovských obtížích. Pokud dodávají do Kalifornie jen část své produkce, pak se jim nevyplatí měnit technologii v celém chovu.

Tajemník federálního ministerstva zemědělství (USDA) Tom Vilsack požádal, aby parlament tuto situaci řešil. Pokud by podobný přístup přijaly i další státy a nastavovaly vlastní požadavky na produkci, která je prodávána, vznikl by obrovský zmatek, který by poškodil jak výrobce, tak spotřebitele.

Zdroj: National Hog Farmer

Redakce KIS, 16.02.2024

          zpět...