V obchodě může zlevnit mléko nebo drůbeží maso, řekl šéf svazu

Pokles zemědělských cen se na pultech obchodů projeví u mléčných výrobků, určitá šance na zlevnění je i u drůbežího či hovězího masa nebo pečiva, řekl Právu předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Vepřové či brambory však zůstanou dražší, než jsme bývali zvyklí.

Ceny na pultech určují obchody, nicméně zemědělské ceny jsou určitým indikátorem. V srpnu ceny výrobců meziročně klesly o 16,4 procenta, u jednotlivých komodit se ovšem vyvíjely různě. U kterých potravin vidíte šanci, že pro zákazníky zlevní?

U zemědělských komodit pokračuje pokles, což samozřejmě nám jako zemědělcům radost nedělá. Největší pokles je u olejnin a obilovin, zhruba o třetinu, pokles je i u mléka, kde jsme se dostali pod 10 korun za litr, což je pod výrobními náklady. Ale klesly i ceny drůbežího a hovězího masa. Takže to se dříve či později může promítnout i do cen v obchodech. O několik procent už snížili ceny i potravináři.

Může zlevnit například i pečivo?

U pečiva je to trochu složité, protože cena obilí, potažmo mouky, tvoří u pečiva podle druhu výrobku pět, deset, maximálně dvacet procent. Větší podíl tvoří další náklady jako mzdy, energie, pohonné hmoty. Takže pokles cen obilí může třeba negovat zdražení pohonných hmot.

Některé potraviny už zlevňují teď, třeba máslo a mléčné výrobky, protože cena mléka nám klesá už několik měsíců. Ukazuje se důležitá věc, a sice, že tam, kde máme dostatečnou českou produkci, ceny klesají významněji nebo nerostou tak, jako tam, kde jsme závislí na dovozu. To je příklad vepřového masa nebo zeleniny, kde ceny v zahraničí rostou a logicky rostou i u nás.

více na: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-v-obchode-muze-zlevnit-mleko-nebo-drubezi-maso-rekl-sef-svazu-40443994

Redakce KIS, 20.09.2023

          zpět...