Čtvrtina kuřecích prsou obsahovala salmonelu, antibiotika ne

Kuřecí prsní řízky mají díky libovosti a vysokému obsahu svalových bílkovin punc zdravého masa. Analýza jedenácti vzorků tohoto masa však odhalila ve třech z nich přítomnost salmonely, ve dvou zase nadměrné množství vody. Test zároveň vyvrátil rozšířený názor, že kuřecí maso je plné antibiotik.

Spotřebitelský časopis dTest prověřoval u chlazených prsních řízků kvalitu a dodržení legislativních požadavků. Nezávislému testování podrobil celkem jedenáct vzorků. 

„Od každé šarže jsme poslali do laboratoře vždy desítku balení. Pátrali jsme po nežádoucích bakteriích a stopách antibiotik. Dál nás zajímalo, jestli řízky neobsahují víc vody, než kolik dovoluje vyhláška,“ uvedl redaktor dTestu Jan Maryška. 

Potvrdil, že přítomnost nežádoucích mikrobů byla zjištěna u třech výrobků, dva z nich obsahovaly vyšší obsah vody v poměru k bílkovinám. „Kvůli těmto prohřeškům jsme podali podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci na prošetření,“ dodal Maryška.

Navzdory vysokému hygienickému standardu, který se v potravinářství udržuje, stále přetrvává riziko, že se v jídle objeví škodlivé bakterie. Z kuřecího masa se člověk může nakazit bakteriemi salmonely, listerií nebo stafylokoky. Dále u tohoto druhu masa hrozí nákaza bakterií Escherichia coli nebo tzv. kampylobakterií.

V případě salmonel vyžadují předpisy vyšetření pěti balení v rámci jedné šarže, která musejí být čistá. K nakažení salmonelózou může člověku stačit pouhých 20 bakterií. „V řízcích Albert a Tesco jsme salmonelu objevili v jednom balení z pěti. U Vodňanských kuřat však nevyhovovaly rovnou tři balíčky z pěti. Na přítomnost salmonel jsme narazili také v jednom balení rumunských řízků značky Coco Rico,“ komentoval výsledky analýzy Maryška. Nálezy dalších druhů bakterií nebyly znepokojivé.

Antibiotika v kuřecím nebyla

Řada spotřebitelů se domnívá, že kuřecí maso je plné antibiotik a proto se mu vyhýbají. „pomocí chemických a mikrobiologických testů jsme prověřili výskyt antibiotik ze skupiny sulfonamidů, tetracyklinů, beta-laktamů, chinolonů a makrolidů. Žádná ze zkoušek ani v jednom případě přítomnost antibiotik v kuřecím mase neodhalila,“ konstatoval Maryška.

V některých produktech bylo ale víc vody, než povoluje obchodní norma. Podle ní smí množství vody u kuřecích prsních řízků převyšovat bílkoviny nejvýše 3,4krát. V tomto ohledu neprošly značky Řezníkova porce od Lidlu a Albert, ve kterých bylo 3,55krát víc vody než bílkovin.


Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/salmonela-kureci-prsa-test-bakterie-voda-ffu-/ekonomika.aspx?c=A180712_115001_ekonomika_mato



Redakce KIS, 13.07.2018

          zpět...