Asociace soukromého zemědělství: Spolupráce s Nekulou byla dobrá

Rezignace ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) je podle předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Jaroslava Šebka překvapivá, spolupráce s ním byla v zásadě dobrá, řekl. Pochválil zejména Nekulův přístup k menším zemědělcům. Více se měl naopak zaměřit na úpravu dotačního systému nebo mysliveckého zákona, uvedl. Od kandidáta na ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) očekává, že bude pokračovat v plnění vládních závazků. Ministrem bude Nekula do konce června.

„Je to pro nás poměrně překvapivá záležitost, my jsme tohle nečekali,“ řekl Šebek. Důvod k Nekulově rezignaci nevidí, zásadní otázky dokázal řešit celkem dobře, doplnil. „Určitě k němu máme výhrady v tom smyslu, že nebyl dostatečně důrazný v rámci snahy o deagrofertizaci státu, kdy vláda slibovala, že přehodnotí celý dotační systém,“ uvedl. Kritizoval také to, jak Nekula pojal novelu mysliveckého zákona. Ministr podle něj prosadil jen kosmetické změny.

Dobře naopak Nekula resort reprezentoval při předsednictví Česka v Radě Evropské unie, zasadil se také o mnoho pozitivních změn směrem k menším zemědělcům, uvedl. Ocenil dále to, že Nekula nepodléhal tlaku Agrární komory ČR nebo Zemědělského svazu ČR.

„Spolupráce s ním byla v zásadě dobrá a dokázali bychom si představit, kdyby pokračovala,“ řekl Šebek. Od kandidáta Výborného si slibuje, že bude pokračovat v závazcích, které si vláda v zemědělství dala. „Nemáme žádné zkušeností s ním (Výborným), neznáme jeho názory na sektor zemědělství,“ dodal.

Zdroj: ČTK

Redakce KIS, 14.06.2023

          zpět...