K vyšším daním se zřejmě přidají i nižší dotace, družstva se bojí o přežití Zdroj: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/zemedelci-druzstva-dotace-usporny-balicek-vyssi-dane-kritika.A230602_729014_olomouc-zpravy_stk

Obrovských problémů, pro některé i existenčních, se bojí zemědělská družstva z Olomouckého kraje po zjištění, že v rámci konsolidačního vládního balíčku dojde i k miliardovým škrtům v dotacích. Podporu jim přitom stát snížil už loni. Současně s tím budou totiž muset také platit výrazně vyšší daň z nemovitosti, neboť se bude nově týkat i obhospodařovaných pozemků.

„Ten dopad by byl velmi tvrdý. To, co stát připravuje, může přivést zemědělské podniky na existenční hranu, takže některé nemusí tento úsporný vládní balíček přežít,“ obává se například předseda Krajské agrární komory Olomouckého kraje Ivo Kasal.

Výpadek na dotacích a zvýšená daň může podle něj znamenat pro družstva rozdíl v řádu milionů korun. „Což je v dnešní ekonomické situaci velká rána,“ upozorňuje.

To potvrzuje i ekonomka akciové společnosti Bludovská zemědělská Lucie Navrátilová.


více na:

Zdroj: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/zemedelci-druzstva-dotace-usporny-balicek-vyssi-dane-kritika.A230602_729014_olomouc-zpravy_stk


Redakce KIS, 05.06.2023

          zpět...