Zprávy

V kuřatech se našlo něco hrozného. Ukázalo se, čím je v Polsku krmili. To je síla, všichni v pozoru

Spousta lidí je zcela znechucených poté, co se ukázalo, jakým způsobem se v Polsku nakládalo s kuřaty, jež se potom prodávaly lidem a pravděpodobně putovaly také na pulty prodejen v České republice. Jak se zdá, levné potraviny dovážené ze sousední země mají často dobrý důvod, který není zrovna pozitivní.To je vážně problémPolské úřady vydaly otřesnou zprávu o tom, jakým způsobem se v zemi dlouhodobě krmila kuřata v minimálně 60 závodech. Kontroly zjistily, že kuřata nebyla krmena správnou krmnou směsí, která by měla obsahovat…

Redakce KIS, 21.11.2022

celý článek...

Trendem výzkumu je efektivní využití zemědělských vstupů a zmírňování změny klimatu. Ministerstvo vybralo výzkumné projekty na příští tři roky

Celkem 22 vědeckých a výzkumných projektů podpoří Ministerstvo zemědělství v příštích třech letech v rámci Programu aplikovaného výzkumu na období 2017-2025 ZEMĚ. Nejčastěji se výzkumníci zaměří na možnosti efektivního využití zemědělských vstupů týkající se snížení spotřeby pesticidů i hnojiv a na opatření, která přispějí ke snížení emisí skleníkových plynů ze sektoru zemědělství. Na výzkum poskytne MZe více než 251 milionů korun.Mezi tématy výzkumných projektů, na které v příštích třech letech přispěje MZe z programu…

Redakce KIS, 21.11.2022

celý článek...

Rada EU pro zemědělství a rybolov: Zemědělství je závislé na zdravé přírodě. Důležitá je rovnováha mezi její ochranou a zajištěním potravin

Novou strategii EU pro lesy do roku 2030, Nařízení o obnově přírody nebo dostupnost hnojiv za přijatelné ceny řešili ministři zemědělství EU dnes na Radě v Bruselu. Ministři řešili podmínky zavedení strategie pro lesy do praxe. Evropská komise navrhla problémy na trhu s hnojivy řešit např. pomocí využití dočasného krizového rámce veřejné podpory nebo krizové rezervy. Přislíbila také, že zřídí systém pro sledování vývoje trhu a cen hnojiv v celé EU. Cíle pro obnovu přírody spadají do oblasti životního prostředí, ale mají významné…

Redakce KIS, 21.11.2022

celý článek...

Jihočeské tržiště trpí dětskými bolestmi

Na jaře letošního roku spustila jihočeská Agrární komora společně s hejtmanstvím projekt Jihočeské tržiště. Jeho cílem bylo umožnit menším výrobcům zapojit se do dodávek potravin pro státní organizace. Projekt se zatím rozbíhá jen pomalu. Chybí nabídka i poptávka. Tradičně konzervativní zemědělci zatím nabízejí jen poměrně málo produktů a některé segmenty chybí úplně. Snaha, aby hospodáři škol mohli nakoupit vše pohodlně na jednom místě bez nutnosti využívat velkoobchod jako prostředníka, tak zatím vychází naprázdno. V systému…

Redakce KIS, 18.11.2022

celý článek...

Mor prasat dál dobývá území

Podzim je již tradičně dobou, kdy často dochází k posunu hranic oblastí zasažených africkým morem prasat. Pole jsou sklizena a divočáci putují za novou potravou. Stejné to zřejmě bude i letos. Ze sousedního Německa byly ohlášeny nálezy pozitivních zvířat vně dosud platných infikovaných oblastí. Hranice infikovaných oblastí v celém Braniborsku se tak posunuly opět směrem na západ. Zároveň byla zrušena omezení v oblasti Emsland na západní hranici Německa. V této oblasti se objevil mor na začátku července přímo na farmě s 280 prasnicemi.…

Redakce KIS, 18.11.2022

celý článek...

Dánská produkce prasat padá

Nedávno jsme přinesli informaci o rychlém poklesu stavů v Polsku. Zdaleka však není jediné, kde se produkce vepřového masa snižuje. Podobnou informaci přinesl i dánský statistický úřad, podle kterého byly stavy prasat na konci třetího čtvrtletí nejnižší za posledních 20 let. Týká se to jak počtu prasat celkem, tak i prasnic. Celkem bylo v dánských chovech evidováno 11,9 mil. kusů. Ve srovnání s koncem druhého čtvrtletí je to o 2% méně a oproti stejnému okamžiku loňského roku dokonce o 10%. Počet prasnic klesl dokonce pod milion…

Redakce KIS, 18.11.2022

celý článek...

Světový týden antimikrobiální osvěty upozorňuje na problém antimikrobiální rezistence

Světový týden antimikrobiální osvěty, který byl vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací (WHO) v termínu od 14. do 20. listopadu, se věnuje riziku antimikrobiální rezistence (AMR). Navíc je 18. listopad Evropským antibiotickým dnem. Antimikrobiální rezistence se týká nás všech, představuje hrozbu pro lidi, zvířata, rostliny i životní prostředí. Proto letošní téma, navržené WHO pro Světový týden antimikrobiální osvěty, vyzývá ke spolupráci napříč odvětvími s cílem zachovat účinnost těchto kriticky důležitých léčiv.Antibiotika…

Redakce KIS, 18.11.2022

celý článek...

Krajská rada vyjela na Uničovsko. Zajímala se o energie i potíže starostů

Výjezdní zasedání Rady Olomouckého kraje se v pondělí 14. listopadu uskutečnilo na Uničovsku. Radní se tam setkali se zástupci neziskových organizací, podnikateli i starosty a navštívili výrobní závod Miele technika. Společně řešili například problematiku energií nebo dotací. „Není nutné, abyste vy jezdili na kraj, protože kraj přijíždí za vámi. Krajští radní jsou vašimi partnery, takže bez obav předkládejte témata k diskuzi. Klidně i kritizujte, protože jinak se věci nezlepší,“ vyzval podnikatele na společném…

Redakce KIS, 15.11.2022

celý článek...

Vítězem krajských cen je firma, která vyrábí energii z odpadu

Olomoucký kraj zná nové držitele cen za životní prostředí. Ty se udělovaly v několika kategoriích a oceněny tak byly například počiny zahrnující dobrovolnické úklidy řeky Moravy, budování biotopů či celoživotní a dobrovolnická práce v oblasti životního prostředí. Vítězem v hlasování veřejnosti se pak stala bioplynová stanice EFG Rapotín BPS. Její zvláštností je mimo jiné to, že z gastroodpadu vyrábí biometan vtláčený do sítě k zemnímu plynu, ale i elektrickou energii, teplo a v neposlední…

Redakce KIS, 11.11.2022

celý článek...

Pro zemědělské podniky je nereálné zavést rychlé úspory energií

Zemědělské podniky nemají příliš velký prostor pro rychlé úspory energií, protože hlavně v živočišné výrobě nelze omezit topení v budovách nebo chlazení hospodářských zvířat. Šetření by v takovém případě vedlo ke zhoršení životních podmínek zvířat a kvality potravin, sdělili ČTK zástupci firem. Podle ankety Agrární komory ČR firmám stoupají náklady na energie meziročně až o stovky procent. Majitelka podniku Agro Měřín Lucie Večeřová uvedla, že v zemědělské činnosti nelze například přerušit provoz dojírny, protože by to…

Redakce KIS, 10.11.2022

celý článek...