V kuřatech se našlo něco hrozného. Ukázalo se, čím je v Polsku krmili. To je síla, všichni v pozoru

Spousta lidí je zcela znechucených poté, co se ukázalo, jakým způsobem se v Polsku nakládalo s kuřaty, jež se potom prodávaly lidem a pravděpodobně putovaly také na pulty prodejen v České republice. Jak se zdá, levné potraviny dovážené ze sousední země mají často dobrý důvod, který není zrovna pozitivní.

To je vážně problém

Polské úřady vydaly otřesnou zprávu o tom, jakým způsobem se v zemi dlouhodobě krmila kuřata v minimálně 60 závodech. Kontroly zjistily, že kuřata nebyla krmena správnou krmnou směsí, která by měla obsahovat jedlé tuky. Kontroloři konstatovali, že krmení naopak obsahuje technické oleje. Ty se přitom za tímto účelem vůbec nesmí používat, jsou určeny pro výrobu maziv a paliv.

Je jasné, že samotným zvířatům takové krmení nepřidalo a bylo pro ně velmi škodlivé. Tím to ale bohužel nekončí. Konzumace takto nakrmených kuřat totiž může být velmi ohrožující i pro lidi, kteří si takové kuře nic netušíc vychutnávají na talíři.

Příliš tomu nepřidal ani prezident polské komory chovatelů drůbeže. Ten totiž veřejnost ujistil, že kuřata prý nevykazovala známky podivného chování, jako jsou nečekané pády nebo snížená produkce nosnic. Nikdo ale neřekl, že by konzumace masa nebo vajec z takových kuřat nebyla škodlivá.

Obrovské pochybení

Nejde ani tak o záležitost samotných chovatelů, i když i oni nesou část viny, protože náležitě neprověřovali své dodavatele krmiva. Právě jeden z předních dodavatelů totiž významným způsobem pochybil, a to pravděpodobně záměrně. Zřejmě chtěl ušetřit, a tak vyráběl krmiva nepřípustným způsobem.

Neexistují přesné údaje o tom, zda a případně kolik kontaminovaného drůbežího masa se dostalo na český trh. Bylo by však bláhové domnívat se, že tato kauza se nás netýká. Naopak, Česko je na dovozu kuřat z Polska v podstatě závislé poté, co v průběhu minulých let poněkud neprozřetelně snížilo vlastní produkci.

Jaké však mají lidé alternativy? Buď si koupí kuře z Polska, které je i tak dnes poměrně drahé, nebo musí sáhnout třeba po bio kuřeti, které však například Albert prodává za 500 korun.

Zdroj: https://www.aazdravi.cz/v-kuratech-se-naslo-neco-hrozneho-ukazalo-se-cim-je-v-polsku-krmili-to-je-sila-vsichni-v-pozoru/


Redakce KIS, 21.11.2022

          zpět...