V Česku klid, na jihu spoušť - Africký mor prasat
Ačkoli se v České republice podařilo už podruhé zlikvidovat africký
mor prasat, je celková situace v Evropě velmi problematická. V Německu je
situace pořád nepříznivá a co je ještě horší, ohrožuje země, kde se dosud mor
nevyskytl. Od začátku roku 2025 bylo potvrzeno přes 1 900 případů AMP u
divokých prasat a nejvíc případů je hlášeno ze spolkových zemí: Hesensko a
Severní Porýní-Vestfálsko - tedy ze západní části Německa nedaleko hranic
Francie, Belgie a Nizozemska. Pro nás je potěšitelné, že v blízkosti našich
hranic nebyla žádná pozitivní zvířata hlášena. A to platí i pro Polsko, ačkoli
na celém jeho území bylo v letošním roce potvrzeno přes 2 900 případů AMP u
prasat divokých a 18 ohnisek v chovech.
Problematická situace je také na východ od našich hranic. Na Slovensku
nedochází k žádnému výraznějšímu posunu moru, ale uzavřená zóna I je jen 5 km
od našich hranic. Navíc se v průběhu roku 2025 stále objevují nové nálezy,
které jsou přibližně na spojnici Nitry a Žiliny.
Samostatnou kapitolou je potom situace na Balkáně. Vzhledem k velkému množství
malých chovů se mor rozšířil prakticky plošně. Momentálně příznivá situace u
nás by tak neměla chovatele ukolébat. AMP je prakticky všude kolem a dodržování
přísné biosecurity je jedinou ochranou.
Zdroj: SVS ČR
Redakce KIS, 18.11.2025


