Ad-libitní krmení kojících prasnic má své výhody
Ve většině chovů je zažitý systém rozkrmování prasnic po porodu,
který má zajistit dostatečný příjem krmiva tak, aby byla co nejlépe pokryta
potřeba živin pro produkce mléka a zároveň přípravu prasnice na další
reprodukci. Takový systém je obvykle spojen se systémy restringovaného krmení a
zvyšujících se dávek resp. četnosti krmení. Podle posledních informací se ale
zdá, že existuje také cesta ad-libitního krmení a podle výsledků se vůbec nezdá
být špatná.
V rámci pokusu na toto téma byly prasnice rozděleny do skupin s tradičním
krmením, s mechanickým ad-libitním krmením a ad-libitním krmením řízeným
počítačem. Výsledky ukazují, že spotřeba krmiva v ad-libitních systémech byla
nižší, než u tradičního systému, ale přírůstky selat ani ztráty hmotnosti prasnice
se nijak nelišily. Ve výsledku to znamená, že v ad-libitních systémech bylo
krmivo využito efektivněji a přírůstek přepočtený podle spotřeby krmiva je
výrazně příznivější.. V rámci pokud se nelišily ani výsledky zabřezávání v
následující paritě.
Zároveň ad-libitní systémy přinesly evidentní zlepšení v oblasti welfare.
Prasnice při něm stráví mnohem více času "s hlavou v korytě" a je
tedy aktivnější. Rozdíl byl patrný také u selat. Měly výrazně méně odřenin a
poranění hlavy.
Zdroj: sciencedirect.com
Redakce KIS, 30.06.2025


