Zdravotní situace je stále komplikovaná
Velká snaha chovatelů i veterinářů o potlačení nákazy slintavky a
kulhavky byla podpořena sluníčkem a zdá se, že tyto spojené síly dosáhly
úspěchu. Ve čtvrtek to budou tři týdny od poslední záchytu pozitivního chovu v
Maďarsku. Likvidace všech zvířat a následná závěrečná dezinfekce byla dokončena
3. května a od tohoto data se bude počítat třicetidenní lhůta pro uvolňování
opatření. V případě Slovenska je to ještě dříve - pokud nebude zjištěno nové
ohnisko, začnou být opatření uvolňována už 17.5. Dá se tedy konstatovat, že
vlna SLAK s největší pravděpodobností ustupuje. Totéž se ale bohužel nedá říci
o africkém moru prasat.
V České republice byl poslední pozitivní kus na AMP uloven na konci srpna v
Libereckém kraji. Snížení rizika SLAK ani malý počet divočáků nakažených AMP na
našem území nesmí znamenat, že by chovatelé přestali dbát na biologickou
ochranu chovu.
V sousedním Polsku bylo do konce března zaznamenáno téměř 2000 pozitivních
divočáků a na konci minulého týdne přišla ze Slovenska informace o tom, že
virus AMP byl zjištěn na velké farmě v obci Dolné Semerovce. Podle
neoficiálních informací patří farma do společnosti PIGAGRO, která patří dánským
investorům. V chovu bylo více než 18 tisíc výkrmových prasat. V oblasti, kde se
mor objevil, se vyskytuje u divokých prasat. Z hlediska nebezpečí přenosu do ČR
se tak nic mimořádného neodehrálo a riziko zůstává stále stejné. Případ však
ukazuje, jak je důležité stále udržovat biosecurity na nejvyšší možné úrovni.
Zdroj: SVPS, Nébih
Redakce KIS, 12.05.2025


