Španělské krmení znovu v ohrožení
Závislost na dovozu je
velmi nebezpečná věc. Ukazuje to příklad chovatelů prasat ze Španělska.
Vzhledem k povaze této jižní země a velkému rozmachu chovu prasat před několika
lety jsou španělští chovatelé bytostně závislí na dovozu krmných surovin. Jen poměrně
nedávno je těžce zasáhly problémy spojené s dovozem ukrajinského obilí a už je
na obzoru další problém cla na zemědělské produkty (a konkrétně kukuřici) z
USA.
Celý problém je součástí náznaku obchodní války, kterou začalo vyhlášení cel ze
strany USA. Evropa ne ně reagovala svými protiopatřeními, která mimo jiné
zahrnují 25 % clo právě na kukuřici. Momentálně USA odložily platnost cel vůči
některým zemím a na to reagovala i EU. V obou případech je platnost cel
odložena o 90 dní. Přesto zůstává ve Španělsku velká nejistota. Největší
evropský dovozce kukuřice hledá možnost jak americkou kukuřici, kterou nutně
potřebuje, nahradit. Zdá se, že na stejné cenové hladině alternativa
neexistuje, ale pro případ nutnosti se Španělé snaží otevřít obchodní cestu z Argentiny.
Zdroj: Reuters
Redakce KIS, 11.04.2025


