Spotřeba antibiotik v ČR vs. Jižní Amerika
V České republice klesla spotřeba antibiotik v živočišné výrobě v rámci dlouhodobého snižování z hodnoty 95,5 tuny (rok 2008) na aktuálních 35,5 tuny (rok 2021) a trend je stále sestupný. Jedná se tak o snížení 2,7 krát.
Česká republika je dle Státní veterinární správy hluboko pod evropským průměrem ve vztahu k používání antibiotik v živočišné výrobě. Již nyní jsme splnili cíle, které si EU stanovila splnit do roku 2030 ve spotřebě antibiotik.
Spotřeba antibiotik v Jižní Americe
V Brazílii, Argentině, Paraguay a Uruguay je spotřeba antibiotik v živočišné výrobě vysoká a v posledních letech vykazuje rostoucí trend. Očekává se, že do roku 2030 se spotřeba antibiotik v živočišné výrobě v zemích Latinské Ameriky, stejně tak v dalších zemích, jako je Čína, Rusko, Indie a Jihoafrická republika, zdvojnásobí až ztrojnásobí.
Negativní aspekt ve vztahu k lidskému organismu je i ten, že nadměrné používání antibiotik u hospodářských zvířat může také přispět k šíření rezistentních bakterií v lidském organismu.
Redakce KIS, 20.02.2025


