Co s nedostatkem lidí?
To, co bývalo jednou z
deviz chovu prasat, je nyní problémem. To, že dával zaměstnání mnohem většímu
počtu lidí než většina ostatních zemědělských oborů, bývalo vyzdvihováno jako
pozitivum pro zajištění dostatku pracovních míst na venkově. Dnes se situace
naprosto obrátila a z potřeby pracovní síly se naopak stal velký problém. Najít
zaměstnance je takřka neřešitelný problém. Konkurence lépe placených míst v
průmyslu a službách s přívětivější pracovní dobou odkazuje zemědělce na nutnost
zaměstnávat cizince.
Vedle zaměstnávání lidí z relativně nedalekých zemí jako Bulharsko nebo
Ukrajina se na chovech stále častěji objevují lidé ze vzdálenějších končin.
Jednou z možností jsou Filipíny. V jejich případě je hlavním úskalím náboru
takových pracovníků zajištění veškerých administrativních kroků k jejich
zaměstnání. Po loňském rozhodnutí vlády se roční kvóta pro zaměstnance z
Filipín zvedla od května až čtyřnásobně. Získat mohou až deset a půl tisíce
pracovních víz a jedním z cílových sektorů je právě zemědělství.
Svaz chovatelů prasat obdržel nabídku od jedné ze zprostředkovatelských
agentur, která se zabývá právě náborem a vyřizováním veškerých
administrativních povinností. V případě, že by měl kdokoli z členů zájem o
bližší informace, kontaktujte kancelář Svazu.
SCHP
Redakce KIS, 29.11.2024


