S rezervou plníme cíle roku 2030 ve snižování objemu antibiotik
Česká republika je
jednou z velmi úspěšných zemí, pokud se týče snahy o snižování objemu
antibiotik. Ze statistik Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů
a léčiv (ÚSKVBL) vyplývá, že minimálně od roku 2008 plynule klesá celková
spotřeba veterinárních léčiv u zvířat v ČR takřka o dvě třetiny z 95,5 tuny na
35,7 tuny. Často slýchané argumenty že je to způsobeno snižováním stavů
hospodářských zvířat, kterých bohužel také výrazně ubylo, nejsou pravdivé.
Jasně o tom mluví přepočet na PCU (takzvaně produkčně korekční jednotka -
obdoba VDJ). V rámci srovnání evropských zemí zaujímá Česká republika se svými
50 mg/PCU místo hluboko pod průměrem spotřeb veterinárních antibiotik Evropy
(84,4 mg/PCU). Česká republika tak již v roce 2021 splňovala evropský cíl pro
rok 2030, který je stanoven na průměr 59,2 mg/PCU.
Zásadní podíl na tomto pozitivním vývoji má proaktivní přístup chovatelů,
veterinárních lékařů i státních institucí v této oblasti a dlouhodobá osvěta,
ale také dotační politika státu. Velká část podpor byla u prasat od roku 2011
zaměřena na repopulace a následně na udržování dobrého zdravotního stavu.
Nejnověji ke snižování objemu antibiotik přispívá také podpora vakcinací.
Paradoxem je, že největší dovozy k nám přicházejí ze zemí, které jsou v
žebříčku užívání antibiotik výrazně nad námi.
Zdroj: MZe
Redakce KIS, 22.11.2024


