Ekologické dopady a uhlíková stopa dovozu potravin
Dnes proběhla tisková konference Zemědělského svazu ČR, na
které jsme představili výsledky analýzy uhlíkové stopy při dovozu potravin ze
zahraničí, kterou zpracovala společnost Fair Venture. Zaměřili jsme se na čtyři
klíčové komodity – jablka, cibuli, drůbeží a vepřové maso – a jejich ekologické
a ekonomické dopady.
Martin Pýcha,
předseda Zemědělského svazu ČR:
„Dovoz potravin z velkých vzdáleností nejenže zvyšuje emise
CO₂, ale zároveň prohlubuje naše negativní agrární saldo. Pokud chceme chránit
životní prostředí a posílit potravinovou soběstačnost, musíme podporovat
lokální produkci.“
Klíčová zjištění
analýzy:
Dovoz jablek z Nového Zélandu generuje až 368 × vyšší emise
CO₂ než jejich pěstování v ČR.
Cibule dovážená z Itálie má o 5,2 x vyšší uhlíkovou stopu
než česká.
Drůbeží maso z Brazílie až o 202 x vyšší produkci uhlíku
oproti české produkci.
Vepřové maso ze Španělska přináší 9 x vyšší uhlíkovou stopu
oproti českému masu.
Agrární saldo:
Česká republika se stále potýká s negativním agrárním saldem
– více potravin dovážíme, než vyvážíme. Tento problém se navíc prohlubuje s
rostoucím objemem dovozů ze vzdálených zemí.
Green Deal a dohoda Mercosur:
Evropské ekologické cíle jsou důležité, ale dovoz potravin z
druhého konce světa podkopává snahy o snižování emisí. Dohody jako Mercosur
podporují dovoz s vysokou uhlíkovou stopou.
Naše výzva:
Podporujme lokální produkci a společně přispějme ke snížení
uhlíkové stopy. Volbou českých potravin pomáháme nejen životnímu prostředí, ale
také zlepšujeme agrární saldo a posilujeme naši potravinovou soběstačnost.
Navíc podpoříme české zemědělce, kteří nabízejí kvalitní a udržitelné produkty.
Volme lokální potraviny – pro planetu, pro ekonomiku, pro nás všechny!
Redakce KIS, 13.11.2024


