ASZ ČR vyzvala MZe k úpravě novely o hnojivech, poškozuje totiž regenerativní zemědělce
Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) se obrátila na
ministra zemědělství Marka Výborného s žádostí o úpravu novely vyhlášky o
skladování a způsobu použití hnojiv. Současné znění totiž jde proti principům
regenerativního hospodaření.
V poslední době se čím dál více prosazuje nová forma
hospodaření, takzvané regenerativní hospodaření. Jedním z jeho zcela zásadních
principů je naprostá minimalizace mechanického zpracování půdy. Zároveň velmi
často využívá tuhá statková hnojiva a kompost. Je dlouhodobě prokázáno, že na
takto obhospodařované půdě není nutné organická hnojiva zapravovat do půdy.
Díky obnovenému životu v půdě si s nimi totiž organismy velmi rychle poradí
samy.
Tomuto principu však odporuje platné znění vyhlášky č.
377/2013 Sb., o skladování a způsobu použití hnojiv, které určuje zemědělcům
povinnost zapravit hnojiva do 12, respektive 24 hodin po jejich aplikaci.
ASZ ČR se proto obrátila na ministra zemědělství s
požadavkem, aby v rámci novely této vyhlášky byla tato povinnost pro
regenerativně hospodařící zemědělce vyňata a vyhláška upravena tak, aby
odpovídala současným trendům v hospodaření. Zemědělci, kteří hospodaří
regenerativním způsobem, tak nebudou muset volit mezi porušením legislativy a
zásadními principy dlouhodobého hospodaření, které jim přináší mnoho benefitů.
Možností by bylo například umožnění aplikace statkových hnojiv bez zapravení do
zeleného porostu (například meziplodin).
Regenerativní zemědělství přináší totiž bezesporu vhodné
řešení některých problémů, jako je například eroze, nedostatek vláhy, vysoké
vstupy, špatná úrodnost půdy a podobně, a proto by mělo být podporováno i
legislativními nástroji.
David Krkoška, mediální oddělení ASZ ČR
Redakce KIS, 22.10.2024


