ASZ ČR požádala předsedkyni evropského zemědělského výboru o odklad legislativy k odlesňování
V návaznosti na společný dopis několika organizací, které
sdružují nejen zemědělce a potravináře, ale i zástupce dalších dotčených oborů,
které se obrátily minulý týden na premiéra s žádostí o vyjednání odkladu
aplikace Nařízení EU proti odlesňování (ASZ ČR, Hospodářská komora,
Potravinářská komora, Svaz obchodu a cestovního ruchu, Agrární komora a
Zemědělský svaz) jednala Asociace na toto téma také s novou předsedkyní Výboru
pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu Veronikou Vrecionovou. Ta
přislíbila podporu tomuto návrhu a v rámci svých možností také pomoc s
prosazením odkladu a přepracování této legislativy.
Nařízení proti odlesňování má za svůj hlavní cíl zabránit
dalšímu globálnímu odlesňování, primárně v těch částech světa, kde jsou lesy
masivně přeměňovány na zemědělskou půdu, která je následně intenzívně využívána
pro pěstování komodit, jako jsou sója, palmový olej, kaučuk, kakao nebo pro
chov masného skotu. Nařízení má platit od začátku roku 2025 pro velké a střední
podniky a od června 2025 také pro malé podniky. Technický stav příprav na
aplikaci ze strany Evropské komise je však v takové fázi, že praktickou
aplikaci Nařízení neumožní a může dojít k velkým komplikacím s odběrem komodit
ze strany potravinářů od, byť nejdrobnějších, zemědělců. Je proto na místě, aby
se zvážil odklad aplikace Nařízení, dokud nebude jasné, jakým způsobem bude v
praxi fungovat, a to tak, aby se nezkomplikoval odbyt komodit vypěstovaných v
EU, kde rozhodně problémy s odlesňováním nehrozí.
Hlavní kancelář ASZ ČR
Redakce KIS, 23.09.2024


