Boj o odlov se opět rozhořel
Vláda schválila návrh
novely zákona o myslivosti. Pro chovatele prasat je v něm podstatné především
to, že by se jeho prostřednictvím mělo řešit přemnožení spárkaté zvěře. To je v
souvislosti se šířením afrického moru prasat velmi vážný problém, který může
mít obrovské ekonomické dopady. Novela předpokládá, že podle stavů zvěře bude
předepsána minimální úroveň lovu. Pokud ji sdružení nedosáhne, může dostat
pokutu.
Proti novele se však okamžitě objevila silná opozice. Českomoravská myslivecká
jednota se okamžitě vyjádřila tak, že "udělá cokoli legálního", aby
zabránila schválení novely. Znovu se tak rozhořívá boj, který už několikrát
myslivci vyhráli. Argumentují především administrativní náročností.
Podobná diskuse se vedla již v roce 2017 při výskytu AMP na Zlínsku. Od té doby
však nedošlo k žádné pozitivní změně: stav divokých prasat (a především bachyň)
neklesá, černá zvěř je stále výrazně přemnožená, africký mor prasat se dál šíří
a diskuse se vedou.
Zdroj: MZe, ČMMJ
Redakce KIS, 14.06.2024


