Mor nikdy nespí
Po poměrně dlouhém klidu
se dvakrát po sobě mor rychle posunul. Sotva byla schválená nová infikovaná
oblast po prvním nálezu mimo původní infikovanou oblast, byl za jeho hranicemi
uloven další pozitivní divočák. Stalo se tak v katastru obce Oldřichovice na
hranicích nedaleko Hrádku nad Nisou a krátce potom následovali v blízkosti
další ulovený a jeden uhynulý kus. Uzavřená oblast I se proto znovu rozšiřuje
podél naší severní hranice.
V tomto okamžiku jsou v uzavřeném pásmu II, tedy v oblasti, kde byla nalezena
nebo ulovena nakažená divoká prasata, komerční chovy jediného chovatele. Směrem
na jih od vymezené oblasti je však několik chovů a některé z nich i poměrně
velké.
Podle současných pravidel je možno i v případě, že se chov nachází uzavřeném
pásmu II poměrně dobře fungovat. Znamená to sice zvýšený dohled veterinární
správy, kontrolu přesunů zvířat, ale režim je již mnohem mírnější, než v době
prvního výskytu AMP na našem území - na Zlínsku. Jednou z podmínek která je
chovům, jež se ocitnou v uzavřeném pásmu II uložena, je porážka jen na jatkách,
která jsou pro porážení zvířat o oblastí s AMP určena. Doporučujeme proto již
dnes chovům, které jsou případným rozšiřováním viru ohroženy, aby si prověřili,
zda jsou jatka na která dodávají, mezi nimi. V případě že ne, bylo by vhodné s
nimi o zařazení mezi určená jatka jednat a připravit si scénář pro nevítaný
případ rozšíření moru.
Zdroj: Pracovní skupina k AMP
Redakce KIS, 26.04.2024


