Mor prasat je u nás v klidu
V severních Čechách je
klid. Divoká prasata nakažená virem AMP sice přibývají, ale jen velmi pomalým
tempem. Od října loňského roku je každý měsíc zjištěn jen jeden pozitivní
divočák. Celkem bylo tedy dosud zjištěno 56 pozitivních kusů na Frýdlantsku a jen
jeden jediný na Českolipsku.
Mimo jiné i díky tomu navrhuje veterinární správa zmírnění MVO, která by měla v
nejbližší době alespoň trochu zjednodušit život chovatelům v uzavřených zónách.
Nejdůležitější změnou bude, že vybraní chovatelé spolupracující s KVS budou
moci z uzavřené zóny I odesílat zvířata mimo uzavřené zóny jen na základě
vyplnění a odeslání elektronického formuláře o přemístění zvířat. Až dosud k
tomu bylo nutné veterinární osvědčení.
Poměrný klid, který panuje u nás, se bohužel netýká dalších zemí střední a
východní Evropy a především potom Balkánu. Jen před několika dny oznámila
záchyt AMP u divočáků Albánie. V jejím případě nejde o žádné překvapení,
protože v sousední Severní Makedonii bylo od jara zjištěno 36 pozitivních
divočáků a 15 ohnisek v domácích chovech. Černá Hora ohlásila první případ před
měsícem. Jen v průběhu posledního roku tak bylo na Balkáně zachyceno 3000
pozitivních případů a velká část z nich u domácích prasat.
Zdroj: SVS
Redakce KIS, 01.03.2024


