Na Španělsko dolehly zlé časy
Na jednoho z největších
producentů prasat v EU, který byl v posledních letech pověstný neustálým
navyšováním stavů a produkce, přišly těžké časy. A to hned z několika důvodů.
Export do Číny, který byl hlavním tahounem růstu, neustále klesá. V roce 2023 vyvezli
Španělé o 16 % méně, než v roce 2022 a dokonce o 30 % méně než v roce 2020.
To je ale jen jeden z problémů, se kterým se dnes potýkají. Zároveň se v
Katalánsku a Aragonii rozšířila velmi agresívní forma PRRS, která výrazně
snížila produkci selat. Jejich výpadek je nahrazován dovozem z Nizozemí a
Portugalska. Ještě horší dopad ale zřejmě má nová legislativa spojená se
zvyšováním úrovně welfare. Jejím cílem je odstranění okusování ocásků a mění
kvůli tomu celou řadu parametrů: zvětšuje se plocha pro zvířata, zpřísňují se
pravidla pro poskytování manipulovatelného materiálu, počet napáječek a délka
krmného prostoru. Chovatelé mají pouhé dva roky, aby se pravidlům přizpůsobili.
Aby toho nebylo málo, tak nová pravidla zpřísnila před rokem pravidla pro užívání
antibiotik. To se sice projevilo pozitivně na snížené spotřebě ATB, ale zároveň
došlo ke zvýšení úhynů. Sami chovatelé předpokládají, že v průběhu roku 2024 se
tento stav ještě zhorší.
Posledním hřebíčkem do rakve je potom propad spotřeby vepřového masa. Ten
dosáhl úrovně přibližně 10 %. Při všech těchto nepříznivých zprávách není
překvapení, že se výrazně zvýšily porážky prasnic. Vše dohromady by mělo
znamenat, že produkce masa ve Španělsku bude poměrně významně klesat.
Zdroj: Swineweb.com
Redakce KIS, 23.02.2024


