Agrární komora ČR
Některé komentáře, které se objevily po pondělní demonstraci
zemědělců v Praze, jsou k neuvěření. Venkov se vysmívá "Pražákům", že v
životě neviděli krávu, a obyvatelé Prahy se vysmívají "venkovským
buranům", že přijeli do velkoměsta. Smutný obrázek. Několik týdnů jsme
tuzemské zemědělce vyzývali k jednotě, protože víme, že jen společně můžeme
něco změnit. Zdůrazňovali jsme, že je nutné nejprve s vládou jednat, a teprve
pak demonstrovat. Jinak se jen křičí pro mnohé nepochopitelná hesla.
Mrzí nás, že se naše varování před politickým zneužitím
pondělní akce potvrdilo. Bohužel tím byli v očích veřejnosti poškozeni všichni
zemědělci. Těm, kteří přijeli bojovat za české zemědělství a chtěli korektně
diskutovat a jednat, děkujeme. I když pondělní demonstrace neměla naši podporu,
naopak se hlásíme k připravovaným zítřejším protestním jízdám zemědělců, které
proběhnou po celé republice a budou spojené i s blokádou několika hraničních
přechodů.
Chceme v první řadě upozornit na dovoz nekvalitních
zemědělských komodit z Ukrajiny, požadujeme snížení přílišné byrokratické
zátěže pro zemědělce v celé Evropě a přehodnocení Green Dealu. Podporuje nás v
tom i řada zemědělců z ostatních tuzemských zemědělských organizací. Připojit
se k nám může ale kdokoliv, koho současná situace v zemědělství tíží.
Nikam nekandidujeme, chceme jen to nejlepší pro české zemědělství. Ve čtvrtek společně podpoříme požadavky evropských zemědělců vůči Evropské komisi a jestli vláda nepřijde s řešením současné kritické situace, vyzveme k dalším akcím na začátku března.
Agrární komora České republiky
Redakce KIS, 21.02.2024


