Hlášení prasat do ústřední evidence zatím postaru
Teoreticky by již dnes
měla odcházet první hlášení do ústřední evidence. Novela vyhlášky 136/2004 Sb.
totiž zavádí povinnost, aby byly s platností od 1. ledna 2024 hlášeny veškeré
změny stavu do 7 dní od jejich vzniku. Systémy ČMSCH ani Portál farmáře však v
tomto okamžiku není schopen taková hlášení přijímat. Chovatelé se tak dostali
do situace, kdy vyhláška vyžaduje něco, co není z objektivních důvodů možné
plnit.
Přitom neplnění povinnosti zasílat hlášení do ústřední evidence by mohlo být
problémem, který má dopad i do výplaty dotací. Svaz chovatelů prasat obdržel z
Ministerstva zemědělství oficiální dopis, který tuto ožehavou situaci řeší. MZe
uvádí, že až do doby než budou systémy pro hlášení plně zprovozněny,
"nebudou vůči chovatelům uplatňovány žádné sankce za nedodržování nových
povinností v případech, kdy je vyžadovaná součinnost ze strany integrovaného
zemědělského registru".
MZe zároveň bude informovat chovatele o průběhu veškerých změn v IZR tak, aby
byl zajištěn plynulý náběh nového systému hlášení.
Zdroj: MZe
Redakce KIS, 05.01.2024


