Hlášení prasat do ústřední evidence zatím postaru

Teoreticky by již dnes měla odcházet první hlášení do ústřední evidence. Novela vyhlášky 136/2004 Sb. totiž zavádí povinnost, aby byly s platností od 1. ledna 2024 hlášeny veškeré změny stavu do 7 dní od jejich vzniku. Systémy ČMSCH ani Portál farmáře však v tomto okamžiku není schopen taková hlášení přijímat. Chovatelé se tak dostali do situace, kdy vyhláška vyžaduje něco, co není z objektivních důvodů možné plnit.

Přitom neplnění povinnosti zasílat hlášení do ústřední evidence by mohlo být problémem, který má dopad i do výplaty dotací. Svaz chovatelů prasat obdržel z Ministerstva zemědělství oficiální dopis, který tuto ožehavou situaci řeší. MZe uvádí, že až do doby než budou systémy pro hlášení plně zprovozněny, "nebudou vůči chovatelům uplatňovány žádné sankce za nedodržování nových povinností v případech, kdy je vyžadovaná součinnost ze strany integrovaného zemědělského registru".

MZe zároveň bude informovat chovatele o průběhu veškerých změn v IZR tak, aby byl zajištěn plynulý náběh nového systému hlášení.

Zdroj: MZe

Redakce KIS, 05.01.2024

          zpět...