I když o moru prasat není slyšet, je tu stále
Podle nedostatku zpráv by
se mohlo zdát, že u nás africký mor prasat sám od sebe zmizel. Bohužel to tak
není. Těsně před Vánocemi oznámila SVS nález dalšího uhynulého divočáka s
protilátkami v krvi. Byl nalezen v katastru obce Kunratice u Frýdlantu. Protože
je to uvnitř vymezeného pásma, nedochází k žádné jeho úpravě.
Mor se u nás znovu objevil 2. prosince loňského roku a do dneška byl
diagnostikován u 56 zvířat. Z toho 46 jich bylo nalezeno uhynulých a 10 bylo
uloveno. Je ale patrné velmi pomalé šíření viru, protože se od poloviny srpna
jedná teprve o třetí nález.
I přes malý počet nálezů ale dál platí mimořádná veterinární opatření. Pro
chovatele asi nejzásadnější je omezení přesunů. Ty jsou možné, pokud je chov
pod kontrolou a ohlásí přesun předem Státní veterinární správě prostřednictvím
webového formuláře, a to nejméně 48 hodin před přesunem. Tuto povinnost má
chovatel v uzavřených pásmech, ke kterému se prasata přemísťují.
Zdroj: SVS
Redakce KIS, 05.01.2024


