Za welfare nechtějí lidé platit
Evropská komise zveřejnila
další z Eurobarometrů - průzkumů veřejného mínění. Tentokrát byl tématem
welfare hospodářských zvířat. Průzkum proběhl v celé EU a účastnilo se ho téměř
30 tisíc respondentů. Už dnes jeho výsledky využívají nevládní organizace prosazující
zvyšování úrovně welfare. Velmi taktně se ale nezmiňují o jednom velmi zásadním
výsledku tohoto průzkumu.
Asi není překvapením, že na emotivně zabarvené a velmi nejasně definované
otázky jako "Myslíte si, že by měla být hospodářská zvířata lépe chráněná"
odpovědělo 84 % respondentů (a 79 % Čechů) že ano. Přitom by ale bylo zajímavé
dozvědět se, kolik z odpovídajících má alespoň základní ponětí o tom, jak jsou
zvířata chráněna dnes. Podobných otázek je šetření plné. Jedna z mála jasně
položených otázek ale ukazuje úplně jiný pohled. Plných 35 procent Čechů a
dokonce 37 % všech dotázaných řeklo, že nejsou ochotni za welfare produkty
zaplatit nic víc! Další čtvrtina respondentů uvedla, že by byla ochotna
zaplatit o 5 % navíc. Víc než 10 % je potom ochotno připlatit jen velmi málo
lidí. Předpokládám, že by tito lidé byli velmi nemile překvapeni, pokud by se
dozvěděli, že ochránci zvířat prosazují opatření, která mohou výrobu zdražit o
desítky procent a přitom se zaštiťují tím, že to veřejnost chce.
-JS-
Redakce KIS, 29.10.2023


