Sasko kvůli moru prasat vyhubí divočáky v koridorech kolem zón s infekcí
Sasko chce kvůli šíření nákazy afrického moru prasat (AMP)
vyhubit takřka všechny divočáky v ochranných koridorech, které fungují jako
bariéra kolem zamořených oblastí. Oznámilo to saské ministerstvo sociálních
věcí, které tažení proti infekční chorobě řídí. Proti AMP neexistuje vakcína,
infikovaná zvířata se neléčí a musejí se usmrtit, mor je tak velkou hrozbou pro
hospodářské chovy prasat. Na člověka se nepřenáší.
„Neobejdeme se bez drastického snížení počtu černé zvěře v
ochranných koridorech, abychom zabránili šíření viru AMP do regionů, kde se
nevyskytuje,“ řekl Sebastian Vogel, který je šéfem krizového štábu boje proti
AMP při saském ministerstvu sociálních věcí. „Pokud se nám podaří co
nejrychleji vyhubit všechna divoká prasata v ochranných koridorech, budeme mít
dobrou šanci skutečně zabránit dalšímu šíření nákazy mezi populací divočáků.
Pak se budeme moci soustředit jen na vymýcení moru v uzavřených zónách,“ uvedl.
Sasko zřídilo ochranné koridory kolem uzavřených zón s
nákazou, aby dalšímu šíření infekce předešlo. Zaměřit se chce nejprve na
východní část koridoru u hranic s Polskem, odkud se AMP do země šíří. Saské
ministerstvo sociálních věcí v této souvislosti uvedlo, že z Polska přetrvává
vysoký infekční tlak.
Likvidace divočáků v ochranných koridorech je naplánována na
tři etapy. Ta první poskytne myslivcům osm týdnů na snížení populace divokých
prasat v revírech na 0,2 kusu na 100 hektarů. Od zemské vlády dostanou
příspěvek 300 eur (7120 Kč) za každé zabité zvíře.
Pokud se do osmi týdnů snížení stavu divočáků na požadovanou
hodnotu nedostane, začne druhá etapa, kdy budou do oblasti povoláni další
lovci. Počítá se také s nasazením dronů. Cílem třetí fáze je udržet oblast bez
divočáků.
Nynější infekce se do Německa dostala v září 2020, kdy se první
případ potvrdil v Braniborsku. Mor se následně rozšířil také do sousedních
spolkových zemí Meklenburska-Předního Pomořanska a Saska. V Sasku bylo prozatím
do konce června potvrzeno 2223 případů AMP, v Braniborsku 3153 případů a zhruba
pět desítek v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Všechny tři tyto spolkové země
sousedí s Polskem, odkud se nákaza do Německa dostala.
S africkým morem prasat se od roku 2017 potýkalo i Česko.
Díky intenzivnímu odlovu a dalším opatřením se tehdy chorobu podařilo udržet
pouze na Zlínsku a nakonec vymýtit. Od března 2019 pak byla Česká republika
oficiálně považována za stát bez nákazy africkým morem prasat, což se ale
změnilo loni v prosinci, kdy byl ve Frýdlantském výběžku u Jindřichovic pod
Smrkem na Liberecku nedaleko hranic s Polskem nalezen infikovaný uhynulý
divočák. Od té doby veterináři na Frýdlantsku potvrdili dalších více než
čtyřicet případů nákazy.
Zdroj: ČTK
Redakce KIS, 05.07.2023


