Mor prasat dorazil na jih Itálie

Zdá se, že nejen turisty láká hezké počasí na středomořské pláže. Virus afrického moru prasat se posunul na jih také - a to o téměř 800 kilometrů. Až dosud byl nejjižnější záchyt onemocnění v okolí Říma, ale nyní se objevil až na jihu Itálie v Kalábrii.

Alarmující je, že se virus objevil naráz u čtyř divočáků na čtyřech různých, od sebe poměrně vzdálených místech. Navíc byl mor potvrzen i v jednom menším chovu prasat domácích, který čítal přibližně sedmdesát zvířat. Tak jako obvykle je zdroj viru obtížné identifikovat. Oficiální veterinární služba pracuje mimo jiné i s možností, že virus přinesli sezónní pracovníci, kteří přijíždějí na sklizeň artyčoků ze zemí, kde se AMP masivně vyskytuje.

Mor v Itálii se šíří už od začátku roku, kdy se objevil na severu blízko Janova a už přeskok k Římu představoval překonání 400 kilometrové vzdálenosti. Zdá se tedy, že pro Itálii jsou tyto dlouhé skoky typické. Vedle toho samozřejmě dochází k běžnému promořování populace divokých prasat. V průměru každý den je nacházen jeden pozitivní uhynulý divočák, takže se celkový počet nálezů blíží dvěma stům.
Zdroj: Pig333.com

Redakce KIS, 19.05.2023

          zpět...