Pozor na kalibraci luxmetrů

Dotační program 20.C. není pro chovatele prasat žádnou novinkou. Jeho prostřednictvím bylo v loňském roce vyplaceno 316 milionů korun 195 žadatelům. Přesto se v Zásadách pro dotace objevila novinka, které je potřeba si všimnout a přizpůsobit se jí. V programech 20.C.b. (zlepšení mikroklimatu) a 20.C.d. (světelný režim) bylo dříve vyžadováno, aby byly přístroje pro měření osvětlení a měření hladiny amoniaku kalibrovány podle požadavků výrobce. Velká část těchto přístrojů ale v dokumentaci žádný takový požadavek uvedený nemá. V Zásadách pro letošní rok proto přibyla povinnost kalibrovat luxmetry, u kterých výrobce kalibrační interval nestanovuje přinejmenšim každé dva roky.

Ještě mnohem přísnější je podmínka u přístrojů pro měření hladiny amoniaku. V tomto případě, pokud výrobce neuvádí kalibrační periodu, je kalibrace platná pouze jeden měsíc.

Vzhledem k cenám kalibrace je vždy výhodnější koupit nový přístroj, který splňuje předepsané parametry (do 10% chybovost) a používat ho jen po dobu uvedenou výrobcem. Doporučujeme chovatelům aby si zkontrolovali, zda přístroje používané k měření odpovídají těmto požadavkům.

SCHP

Redakce KIS, 24.03.2023

          zpět...