Ukrajinské obilí válcuje evropské trhy

Evropští zemědělci žádají od Evropské komise, aby zakročila vůči zvyšujícímu se dovozu ukrajinského obilí a řepky. Na území členských zemí EU začalo proudit poté, co se rozpoutal vojenský konflikt v sousední zemi.

Zakročit vůči zvyšujícím se importem ukrajinského zrna žádají zemědělci zemí Visegrádské čtyřky spolu se zemědělci z Rumunska a Bulharska. Shodli se na tom během jednání agropotravinářských komor zemí V4 v Polsku ve Zlatém Potoku, které se uskutečnilo 10. února.

Dovezené ukrajinské obilí je na jedné straně levné, čímž snižuje hodnotu evropského obilí. Zemědělci z Visegrádského regionu proto svou loňskou úrodu musí prodávat pod cenu. Část loňského obilí mají přitom stále ve skladech. Dovozy levného ukrajinského obilí tak činí z naskladněného evropského obilí velmi obtížně obchodovatelnou komoditu. Navíc zemědělci potřebují loňské obilí prodat i proto, že za pět měsíců začnou sekat obilí z letošní úrody. Na straně druhé je ukrajinské obilí ještě rizikové z hlediska kvality, protože se pěstuje za jiných podmínek než to evropské.

„Problém pociťují zejména země V4 přímo sousedící s Ukrajinou, jakož i Rumunsko a Bulharsko. Právě proto budeme iniciovat, aby Evropská komise tento vážný problém začala intenzivně řešit. Potřebujeme zabránit výraznému dovozu ukrajinských zemědělských produktů na trh EU,“ uvedl výkonný místopředseda Slovenské zemědělské a potravinářské komory Andrej Gajdoš.

Agropotravinářské samosprávy zemí V4 proto navrhují několik řešení, jak zefektivnit tranzit ukrajinského obilí na trhy třetích zemí tak, aby komodita nezůstávala na evropském trhu. Jedním z opatření by mohl být nákup ukrajinského obilí přímo Evropskou unií za fixní ceny a jeho export na africké nebo asijské trhy. Žádoucí je pomoc Ukrajině zajistit takovou formou, aby nenarušila zemědělské trhy EU. V úvahu přicházejí i kompenzace pro evropské zemědělce, kteří jsou negativně ovlivněni zvýšeným dovozem produktů z Ukrajiny.

Deklaraci agrárních samospráv zemí V4, Bulharska a Rumunska k této problematice nadějete ZDE

 zdroj: https://www.sppk.sk/clanok/4757?fbclid=IwAR1F6P4y_oB8F7reXy7-jeK2ydl2nfPZZb-UYdSt-9wfQ5ZyZhiSsqr9_YA



Redakce KIS, 16.02.2023

          zpět...