Zemědělské družstvo Jeseník a sýrárna Domašov

Malý krůček pro lidstvo, ale velký skok pro nás!
Do nové, robotické stáje se nastěhovaly první dojnice a vypadají velmi spokojeně!
Před pár lety jsme začali řešit dvě velmi zásadní otázky pro náš chov dojnic - Jak řešit neustálý a narůstající nedostatek pracovních sil v živočišné výrobě? Zrekonstruovat starou dojírnu, nebo vystavět novou?
Abychom pravdu řekli, první otázka nás trápila mnohem více a nejen nás. Tento problém řešilo (a stále řeší) mnoho dalších podniků. Sehnat do živočišné výroby člověka, alespoň s minimálními pracovními návyky, byl nadlidský úkon a aby měl kladný vztah ke zvířatům? To už se rovnalo honbě za svatým grálem. Na co by nám tedy byla nákladně zrekonstruovaná dojírna, kterou by neměl kdo obsluhovat? A tak se začal pomaličku rodit nápad robotizované stáje...
Po více než roce se projekt podařilo zrealizovat. Veliké díky patří naší paní předsedkyni Ing. Gabriele Doupovcové a panu místopředsedovi a hlavnímu zootechnikovi Ing. Pavlu Žákovi, kteří za sebou mají mnoho bezesných nocí. Náročné dny teď čekají naše skalní zaměstnance a zootechnika v Bukovicích. Sžít se s novou technologií nebude zpočátku vůbec jednoduché, zvyknout si musí jak obsluha, tak i zvířata. A vy nám držte palce, ať se vše dobře daří!
Jste zvědaví na naše mechanické pomocníky? Na stáji jsou celkem tři typy a my vám je postupně rádi představíme.

Redakce KIS, 09.11.2022

          zpět...