Zákon pro sedláky má udržet rodiny na venkově. Ještě se na něm ale nedělá Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zakon-rodinne-farmy-venkov-nekula-ministerstvo-zemedelstvi.A221010_173349_ekonomika_ven

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula už před prázdninami sliboval, že jeho úřad začne co nejdříve pracovat na legislativě, kterou by se uzákonila definice rodinných farem. „Chtěl bych to dotáhnout do konce roku,“ uvedl tehdy.

Není překvapivé, že podporu přislíbil, mluvil totiž na valné hromadě Asociace soukromého zemědělství (ASZ), která po změně dlouhodobě volá. O několik měsíců později na dotaz MF DNES ministerstvo sdělilo, že teprve v listopadu ustanoví pracovní skupinu, která se má začít situací aktivně zaobírat.

Práce na novém zákoně jsou přitom podle sedláků hlavní prioritou. Dokud ale nebude, dá se podle nich selskému stavu pomoci i jinak, například dotacemi na zvětšení skladovacích prostor nebo změnami ve stavebním zákoně.

Aby měl kdo na poli pracovat

„Legislativní práce na zákoně by měly teprve začít. Pokud vím, tak žádné věcné kroky zatím nebyly udělány. Máme ale opakované přísliby z koalice, že se to řešit bude,“ řekl MF DNES předseda asociace Jaroslav Šebek.

Podle něj je nejvyšší čas se věcí zabývat, aby se zákon do konce volebního období stihl schválit. Cíl je podle něj jasný – udržet co nejvíce zemědělských rodin na venkově a zajistit dostatečný zájem nové generace, aby měl kdo na polích a v chlévech vůbec pracovat.


Více na : Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zakon-rodinne-farmy-venkov-nekula-ministerstvo-zemedelstvi.A221010_173349_ekonomika_ven


Redakce KIS, 11.10.2022

          zpět...