Sedláci na Hané předvedli, co je to pospolitost

Jednou z nejoblíbenějších společenských akcí Asociace soukromého zemědělství ČR, která je pro členy této stavovské organizace pořádána každoročně na oslavu úspěšného zakončení žní, jsou Selské dožínky konané vždy v jiné části republiky. Letos přivítala první zářijové úterý více než čtyři stovky sedláků z takřka všech 50 členských organizací bohatou úrodou pověstná Haná. Za organizaci celého velmi povedeného dne, který se sedláky strávil i ministr zemědělství Zdeněk Nekula a další hosté, patří poděkování členům ASZ Olomouc v čele s jejich předsedou Romanem Koutkem. Atmosféra v Běleckém mlýně manželů Benýškových nedaleko Prostějova a na třech dopoledne navštívených farmách totiž byla neopakovatelná.

Jak ale hned v úvodu dožínkového dne podotkl Roman Koutek, členové ASZ Olomouc zdaleka nehospodaří jen na těch nejúrodnějších půdách, naopak tento region charakterizuje různorodost zaměření jednotlivých hospodářství, která se rozkládají od podhůří Jeseníků až k Drahanské vrchovině. Kromě rostlinné výroby se tu daří i chovu skotu, koní, ovcí, zpracování produkce a nespočtu dalších aktivit určených i pro širokou veřejnost. O tom nás ostatně přesvědčily všechny toho dne navštívené farmy, jejichž prohlídka byla jako již každoročně součástí dožínkového programu.

Na prvním navštíveném hospodářství v obci Ivaň přivítal své kolegy sedláky společně se svou rodinou Zbyněk Svačina, který se věnuje konvenčnímu hospodaření na 50 hektarech půdy. Pěstuje ječmen, pšenici, kukuřici na zrno i siláž, hrách, sóju a na menší výměře i brambory prodávané ze dvora. Spolu s výkrmem zhruba dvaceti kusů skotu jde o činnosti, které vedou ke spokojenému uživení rodiny, jak přítomné informoval hospodář. Jeho strýc, Petr Svačina, se zasloužil o vyšlechtění tří odrůd sladovnického ječmene - Bojos, Malz, Laudis, z nichž první jmenovaná je od roku 2014 vůbec nejpěstovanější odrůdou sladovnického ječmene u nás.

O tom, že akci hostí právě Haná, nemohlo být sebemenších pochyb na Zlaté farmě manželů Zlaty Ronzové Mádrové a Lukáše Ronze ve Štětovicích, kteří provázeli svým hospodářstvím v krásných hanáckých krojích. Ty oblékl a návštěvníkům v nich hojně nabízel bohaté občerstvení z místní produkce i faremní personál. Zlatá farma je vyhlášeným místem konání nejrůznějších akcí pro veřejnost – trhů, slavností, dožínek, probíhají zde i edukativní programy pro skupiny školních dětí, konají se tu příměstské tábory a funguje zde rovněž spolek nadšenců pro hanácké tradice Štětovická slipka, který zároveň provozuje i Štětovické skanzen. Farma se zabývá chovem červenostrakatého skotu o počtu 80 krav a následným zpracováním produkce do velmi pestré škály výrobků. Jejich prodej je společně s produkty dalších sedláků z okolí zajištěn v obchodě přímo na farmě, nechybí ani bistro vyhledávané zejména výletníky a maminkami s dětmi, které tu mají opravdu bohaté vyžití.

Koňský svět pohltil návštěvníky dožínek na farmě Jaromíra Konečného v Loučanech. Kromě polní výroby na 150 hektarech půdy v podobě pěstování ječmene, pšenice, kukuřice, ovsa a pícnin se totiž Koneční zabývají chovem sportovních koní a aktivit s nimi spojených. Jde zejména o provoz jezdeckého oddílu, výcvik koní a jezdců a letní pobyty pro děti. Koní zde naleznete rovnou třicítku, z níž třetina je vlastních, zbytek ustájených. Nu a od úterý 6. září letošního roku se farma může pochlubit i jednou raritou – na koně zde usedl a z jeho sedla pozdravil sedláky ministr zemědělství :-).   

Hlavní část dožínkového programu proběhla v Běleckém mlýně manželů Benýškových. Oslava se konala v nádherných prostorách, které slouží k takřka celoročnímu konání svatebních obřadů, součástí mlýna je ale i farma, kde se Benýškovi věnují chovu masného skotu, mají zde i oboru a obhospodařují 100 hektarů půdy a 600 ha lesa. Richard Benýšek se na svých pozemcích zabývá i krajinotvorbou, buduje retenční nádrže a sází stromy. Je i vášnivým myslivcem, má vlastní honitbu a zvěřina je tak spolu s hovězím masem využívána jak při svatebních hostinách, tak v restauraci, kterou manželé v Běleckém mlýně provozují. 

Richard Benýšek při slavnostním zahájení dožínek vyzdvihl zemědělce, které Asociace sdružuje, a podotkl, že jejich společným poznávacím znamením je, že nefňukají a nebrečí. Předseda ASZ ČR Jaroslav Šebek i ministr zemědělství Zdeněk Nekula ve svých vystoupeních mimo jiné připomněli útrapy sedláků v 50. letech minulého století, které se výrazně dotkly i jejich vlastních rodin, jež byly tehdy za otřesných okolností rozkulačeny. Upozornili na to, že v boji za svobodu a demokracii není nikdy vyhráno a že i současná doba může nahrávat populistům nabízejícím rádoby jednoduchá, ale velmi nebezpečná řešení. Ministr Nekula přislíbil sedlákům, že udělá vše, co bude v jeho silách pro podporu typu zemědělských subjektů, které Asociace soukromého zemědělství ČR zastupuje. Značnou část své návštěvy pak strávil diskusí s přítomnými členy.

Naše stavovská organizace plní celou řadu funkcí. Jednou z nich je i možnost setkávání stejně smýšlejících lidí, kteří se rádi vidí, popovídají o svých radostech i strastech, navzájem se inspirují a ke svým domovům se pak ubírají s vědomím, že strávili pěkný čas mezi svými a že na nic nejsou sami. A k tomu posloužily letošní Selské dožínky ASZ ČR měrou přímo vrchovatou.          

Šárka Gorgoňová, ředitelka kanceláře ASZ ČR  

Redakce KIS, 08.09.2022

          zpět...