Vysoké ceny energií drtí naše zemědělce!

Přestože se velkoobchodní ceny energií v posledních dnech o něco snížily, jejich hodnoty jsou stále velmi vysoké. I když se to možná nezdá, elektřina a plyn patří mezi hlavní nákladové položky zemědělců. Ti proto bijí na poplach. O chystané pomoci od státu už slyšeli víc než dost, jenže státní podpora se zatím zdá být viditelná asi jako paní Columbová nebo yetti. Pokud stát už skutečně nezasáhne, bude ohrožena produkce v mnoha sektorech zemědělství. Nejde o žádné strašení, ale o naprostý fakt. Některé zemědělské podniky již začaly omezovat výrobu, jinde pro jistotu už výrobní linky ani nezapínají. Mnoho zemědělců se nyní rozhoduje, co dál. Hrozí nedozírné snížení produkce, zavírání podniků (či přinejmenším jejich částí) a bohužel i propouštění zaměstnanců. Podívejte se na několik reálných příkladů, jak enormně vyrostly ceny energií, a to vše při stejném objemu sklizně a výroby.
Zemědělský podnik v Ústeckém kraji, který se specializuje na pěstování chmele, v letošním roce při jeho sušení „propálí“ na energiích 6 mil. Kč, v příštím roce podle nově navržených cen téměř 30 mil. Kč. Cukrovar ze středních Čech za loňskou řepnou kampaň zaplatil za energie 886 mil. Kč. V letošní sezóně podnik musí počítat s výdaji za energie, podržte se, ve výši 2,9 mld. Kč. Oproti roku 2020 jde o nárůst cen energií o 380 %.
V živočišné výrobě je nejkritičtější situace v chovu drůbeže a prasat. Zemědělský podnik z Jihomoravského kraje, který se věnuje chovu kuřat na maso, za loňský rok zaplatil na energiích 1,4 mil. Kč. V letošním roce má podle nově zafixované ceny platit 3,5 mil. Kč. Farma, která se věnuje chovu prasat, zaplatila za loňské druhé čtvrtletí 5,4 mil. Kč, za to letošní již 11,5 mil. Kč.
Z jedné strany tedy drtí zemědělce vysoké ceny energií, z druhé pak nízké výkupní ceny v obchodních řetězcích, které leckdy ani zemědělcům nepokryjí výrobní náklady. Obchody totiž obvykle dávají přednost dovozu levné zahraniční produkce, která je ve svých domovských zemích často státem štědře dotována. Půjde-li to takhle dál, nastane brzy kolaps tuzemského zemědělství a bude ohroženo zásobování obyvatelstva potravinami.

Redakce KIS, 05.09.2022

          zpět...