Ministr zemědělství Milek: Na Státním pozemkovém úřadu jsem nařídil audit, chování ředitelky Maradové považuji za nestandardní


Tisková zpráva – Ministr zemědělství Jiří Milek se důrazně ohrazuje proti politickým vyjádřením ředitelky Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatavy Maradové v souvislosti s její oznámenou rezignací. Její odchod nesouvisí s politickým vyjednáváním o vládě a její politicky motivované vyjádření se nezakládá na pravdě. Ministr dnes nařídil audit SPÚ, aby získal reálný obraz o fungování úřadu.

Ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová včera informovala média, že podala rezignaci. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že uvolnění její pozice přispěje k úspěšným koaličním vyjednáváním o podobě a podpoře nové vlády. Ministerstvo zemědělství dosud žádost ředitelky SPÚ o uvolnění z funkce neobdrželo.  

Ministr zemědělství se s ředitelkou setkal stejně jako s dalšími řediteli podřízených organizací. Informoval je o prioritě vlády zabezpečit maximálně funkční a efektivní úřady s transparentním hospodařením. V souvislosti s tím je také upozornil, že bude postupně v jednotlivých organizacích právě tyto oblasti prověřovat. Stejně byla informována i ředitelka SPÚ. Ministr ji zároveň požádal o vysvětlení některých skutečností, vyplývajících z podnětů, které obdržel.

O rezignaci Maradové se včera ministr dozvěděl na základě dotazů novinářů ve chvíli, kdy se vracel z jednání v Bruselu. Důrazně odmítá vyjádření ředitelky o politické motivaci její rezignace, která by podle jejích slov měla usnadnit vyjednávání o vládě. „Státní pozemkový úřad je apolitický úřad, jeho obsazení není součástí žádných vyjednávání. Myslím, že paní ředitelka svou pozici v této souvislosti přeceňuje, sama nejlépe ví, že naše debata o jejím výkonu funkce se týkala výhradně jejího profesního působení,“ uvedl ministr Milek.

Jednání ředitelky v posledních hodinách, tedy oznámení rezignace, nepravdivé informování médií a zdůvodňování rezignace politickým nátlakem a fakt, že žádnou rezignaci ve skutečnosti nepodala, považuje ministr za velmi nestandardní.

V aktuální situaci, kdy opozice zamýšlenou rezignaci Maradové zneužívá a komentuje jako výsledek politického nátlaku, ministr rozhodl neodkladně prověřit chod SPÚ. „Je to jediný způsob, jak získat reálný obraz o fungování SPÚ a v době, kdy se paní ředitelka staví do role politické oběti, to považuji za nevyhnutelné,“ vysvětlil Milek.

Audit by se měl zaměřit na hospodaření úřadu. V uplynulých čtyřech letech, pod vedením ředitelky Maradové, se uskutečnil audit v roce 2017. Týkal se vybraných 10 komplexních pozemkových úprav na 5 pozemkových úřadech.

 

Tiskové oddělení Ministerstva zemědělství


Redakce KIS, 21.03.2018

          zpět...