Chceme vyhrát, nebo prohrát? Jurečkův bratr na sjezdu zkritizoval vládu

LUCIE STUCHLÍKOVÁMARTINA MACHOVÁ


Marian Jurečka na sjezdu s přehledem obhájil post předsedy strany, nevyhnul se ale kritice vládních kroků. A to dokonce od vlastního bratra.

 

Starší bratr předsedy KDU-ČSL Lukáš Jurečka na lidoveckém sjezdu v Ostravě vystoupil v neděli s projevem, v němž zkritizoval nově navržené rozdělení dotací pro zemědělce.

Změny přitom letos odsouhlasila vláda, v níž lidovci drží Ministerstvo zemědělství. Díky novince plánované od příštího roku dostanou menší farmáři vyšší podíl na přímých platbách zemědělcům než ti střední a velcí.

„Tato vláda udělala krok, který se nikdy nestal. Rozdělení na malé a střední, respektive větší zemědělce, se nám lidovcům vymstí,“ řekl Lukáš Jurečka, který sám pracuje v zemědělství.

Na takzvanou redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů, má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. Původně se počítalo s 10 procenty.

V materiálech, které Lukáš Jurečka rozdal delegátům, změny plateb označuje za „nejhlubší příkop mezi zemědělci od sametové revoluce“. A kritizuje premiéra Petra Fialu, který v den vítězných voleb slíbil, že bude naopak spojovat.

více na: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-chceme-vyhrat-nebo-prohrat-jureckuv-bratr-na-sjezdu-zkritizoval-vladu-199527
Redakce KIS, 24.04.2022

          zpět...