Polsko podpoří zemědělce kvůli drahým hnojivům. Mohou dostat až 100 eur na hektar

Evropská komise schválila Polsku plán pomoci zemědělcům za 836 milionů eur na snížení vlivu vysokých cen hnojiv. Na tiskovém briefingu ve Varšavě to v pátek (22. dubna) řekl eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski. Polsko se podle něj stalo první zemí Evropské unie, jejíž EK takový záměr schválila. Komisař dodal, že rozsah veřejné pomoci bude v tomto ohledu rekordní.

"Na zemědělce ve všech zemích doléhají vysoké ceny hnojiv," řekl podle agentury PAP komisař.

"Ale jen Polsko se rozhodlo s tím pomoci," dodal.

Wojciechowski upozornil, že EK na žádost Varšavy zareagovala velmi rychle a bezodkladně ji také schválila. Žádost byla podána 6. dubna a schválena 19. dubna.

„Komise v plném rozsahu přijala plán, který jí polská vláda předložila,“ pokračoval komisař.

"Technické detaily jsou už na polské vládě," dodal.

Upozornil také, že pomoc v tak velkém objemu v posledních letech žádná jiná členská země unie v agrosektoru schválenou neměla.

Wojciechowski řekl, že dosáhnout politického přijetí takové pomoci je obtížné.

"Takou pomoc si všechny země dovolit nemohou a všechny státy se pro ni nerozhodnou," řekl.

Polské ministerstvo zemědělství v úterý (19. dubna) oznámilo, že Evropská komise schválila Varšavě program subvencí za 3,9 miliardy zlotých. To zhruba odpovídá částce 836 milionů eur.

Příjemci peněz budou moci získat granty až 53,50 eura na hektar trvalých travních porostů a až 107 eur na ornou půdu. Strop nárokované pomoci bude na rozlohu 50 hektarů.

Autor článku: ČTK

zdroj:https://polnoinfo.sk/polsko-podpori-polnohospodarov-kvoli-drahym-hnojivam-mozu-dostat-az-100-eur-na-hektar/?fbclid=IwAR00VB3yhuG2vNnUaqXBTqaTh2qPjB6gD5ZNd_EOkQdCWtQyw5cuoVCTQNkRedakce KIS, 24.04.2022

          zpět...