Blokáda přístavů znemožňuje vývoz obilí, Ukrajina může přijít o 6 miliard dolarů

Ukrajině hrozí, že na nevyvezeném obilí přijde zhruba o 6 miliard USD (5,44 miliardy eur). Blokáda jejích přístavů Ruskem totiž zemi neumožňuje dostat na trhy miliony tun pšenice a kukuřice, které by měly být vyvezeny do konce června a státy závislé na ukrajinské pšenici, jako Egypt, Turecko a Jemen, budou nuceny hledat jiné dodavatele. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Ukrajina patří k největším producentům obilovin a olejnin na světě, přičemž až 98 % z celkového exportu obilovin dodává na trhy přes přístavy. Pouze zlomek obilí směřuje do zahraničí prostřednictvím železnice.

Ruské bitevní lodě brání opustit přístavy

Jak ukázaly údaje Mezinárodní rady pro obiloviny (IGC), v sezóně 2020/2021 byla Ukrajina čtvrtým největším vývozcem obilí na světě. Navíc na třetím místě skončilo Rusko, na které jsou v současnosti pro válku na Ukrajině uvaleny sankce. Obě země se na globálním exportu obilovin společně podílejí 22 %.

Ruské bitevní lodě však brání nákladním lodím opustit přístavy včetně klíčového přístavu Oděsa. Od útoku Ruska na Ukrajinu 24. února tak země dostala na moře jen minimum z plánovaného exportu. Jak pro agenturu Reuters uvedly zdroje z lodního sektoru, boje na jihu Ukrajiny zablokovaly v ukrajinských přístavech přibližně 100 lodí plujících pod cizí vlajkou.

"Očekáváme ztráty kolem 6 miliard USD," řekl Reuters Mykola Gorbačov, předseda Ukrajinského svazu producentů obilovin.

Dodal, že Ukrajina by měla vyvézt ještě zhruba 20 milionů tun pšenice a kukuřice ze sezóny 2021/2022 (končí v červnu) v průměrné hodnotě 300 USD za tunu.

Loni Ukrajina vyvezla agroprodukty za 27 miliard USD

Uvedl, že takový objem nelze vyvézt po železnici, protože její kapacita dosahuje přibližně 600.000 tun měsíčně. To je zhruba desetina objemu, který se vyvážel přes přístavy před válkou.

Loni vyvezla Ukrajina agroprodukty v celkové hodnotě 27 miliard USD. To je přibližně polovina z celkových příjmů státu z exportu.

"Dá se říci, že tento sektor ztrácíme," řekl Gorbačov.

Světový potravinový program již minulý týden varoval, že potravinový dodavatelský řetězec na Ukrajině kolabuje, neboť bomby postupně ničí klíčovou infrastrukturu, jako mosty a železnice. I když Ukrajincům mimo obléhaná města Mariupol a Charkov v současnosti ještě nedostatek jídla nehrozí, agrosektor se v důsledku války bude na původní úroveň dostávat roky.

Podle Gorbačova si ukrajinští farmáři v současnosti rozmyslí, zda opět zasejí, buď pro obavy o svou bezpečnost, nebo pro obavy, že v případě pokračování války úrodu neprodají. Kromě toho nemají momentálně dostatek hnojiv ani pro ozimnou pšenici, kterou vyseli na podzim a chybí jim i palivo pro zemědělské stroje.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archiv polnoinfo.sk

Redakce KIS, 22.03.2022

          zpět...