Prasat ubývá

Minulý týden zveřejnil Český statistický úřad informace o chovu prasat ve druhém pololetí. Po několika letech, kdy se stavy držely na přibližně stejné úrovni, si hluboká krize začala vybírat svoji daň. Počet prasat celkem klesl sice jen o 3,4 % (1,55 na 1,49 milionu kusů), protože narozená zvířata pořád rostou, ale v kategoriích rozhodujících o budoucnosti je propad mnohem vyšší. Počet prasnic klesl o 6 % na necelých 87 tisíc kusů a i stavy prasniček se snížily o 5 %. Z toho je jasně patrná malá důvěra chovatelů v budoucnost.

Ani v oblasti reprodukce však nejsou výsledky takové, jak jsme byli zvyklí. Od roku 1998 počty narozených i dochovaných selat stále, s jedinou výjimkou v roce 2015, rostly. Rok 2021 se stal druhou takovou výjimkou. Počet živě narozených selat klesl o 0,6 selete na 32,2 kusu na prasnici a rok a počet odstavených selat tento vývoj kopíroval. Odstaveno tak bylo 28,8 selat na prasnici a rok. S největší pravděpodobností je důvodem koronavirová pandemi a nutnost přesouvat lidi na pozice, kde obvykle nepracují, dohromady s nutností drastického snižování nákladů.

Jedinou pozitivní zprávou tak zůstává to, že se v loňském roce zvýšily porážky i výroba masa. Na jatkách bylo poraženo 2,35 mil. prasat a z nich bylo vyrobeno 217 tis. tun vepřového masa. Oba údaje jsou ve srovnání s rokem 2020 o 3 % lepší.

Zdroj: ČSÚ

 

Redakce KIS, 19.02.2022

          zpět...