Rozpočet na zemědělství bude letos 58,6 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství uspoří 3,5 miliardy, škrty se nedotknou národních dotací

Ministerstvo zemědělství (MZe) bude mít letos k dispozici 58,6 miliardy korun na podporu zemědělského resortu. Uspoří 3,5 miliardy korun. Škrty ale neovlivní celkovou činnost rezortu MZe a nedotknou se zemědělských národní dotací. Ty letos budou v plné výši 5 miliard korun. Rozpočet dnes schválila vláda.

Ministerstvo zemědělství uspoří přibližně 3,5 miliardy oproti již loni schválenému rozpočtu na rok 2022 ve výši 62,1 miliardy korun. Podle nového návrhu dosáhne letošní zemědělský rozpočet částky 58,6 miliardy korun.

„Důležitá zpráva pro naše zemědělce je, že úspory letošního rozpočtu se nedotknou národních zemědělských dotací. Ty zůstanou v plné výši pěti miliard korun, které chceme směřovat zejména do sektorů čelících krizi, jako je například chov prasat. Podstatné škrty jsme nedělali ani v oblasti vody, lesnictví a výzkumu. Ušetřili jsme primárně na provozních výdajích,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Peníze na vodní a lesní hospodářství jsou nezbytné s ohledem na klimatickou změnu a zlepšení stavu krajiny a přírody. Výzkumná činnost je důležitá pro rozvoj a modernizaci rezortu. Škrty neovlivní jeho celkovou činnost.

MZe sníží prostředky na spolufinancování Programu rozvoje venkova (o 1,6 miliardy korun), což však neomezí celkovou podporu, protože k této položce má rezort dostatečné zdroje z roku 2021. Podobně úspora na vodní hospodářství (o 0,2 miliardy korun) se pokryje ze zůstatku převedeného z minulého roku. Stejná situace je v případě škrtů v lesním hospodářství (o 0,3 miliardy korun). Převod z roku 2021 zabezpečí výplatu všech peněz, včetně výdajů na kompenzace za škody způsobené kůrovcem. MZe uspoří rovněž na platech zaměstnanců a provozních výdajích podřízených organizací (úspora provozních výdajů a platů je celkem 1,4 miliardy korun).

Zemědělský rozpočet se skládá z národních zdrojů ve výši 21,9 miliardy (sníženo z 25,4 miliardy korun) a z evropských zdrojů ve výši 36,7 miliardy korun.

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Redakce KIS, 09.02.2022

          zpět...